Responsive Ad Area
Clickolic » Zeytin Ağacı Tesbih

Share This Post

Zeytin Ağacı Tesbih

Zeytin Ağacından Tesbih

Sadece Akdeniz ikliminde yetişen bu ağaç, bahar aylarında yeşil ve beyaz renklerde çiçekler açmaktadır. Boyları beş ila on be ş metreyi bulan zeytin ağaçları, oldukça uzun bir ömre sahiptirler. Yaz kış, dört mevsim yapraklarını dökmeden yeşil kalabilen bu ağaçlar ortalama olarak yedi yüz ila iki bin yıl kadar yaşayabilmektedir. Verdiği meyvelerin yenilebilir olması ve yağ üretiminde kullanılması bu ağacı çok değerli kılmaktadır. Ayrıca diğer birçok ağaç gibi zeytin ağacı da tesbih yapımında kullanılmaktadır.

Odunun çürümelere ve kurtlanmalara karşı son derece dayanıklı olan zeytin ağacı, yaşamın ve dayanıklılığın sembolü haline gelmiştir. Böyle bir anlam taşımasından dolayı, bu ağaçtan elde edilen süs ve aksesuar eşyalarını çok kıymetli kılmıştır. Tesbihler de bu kıymetten nasibini hakkıyla almıştır. Sert ve sıkı bir dokuya sahip bir ahşabı ve kendisine has yaydığı kıymetli kokusuyla Anadolu’da tesbih yapımında en çok kullanılan ham maddelerden bir tanesi olmuştur. Ayrıca tesbih yapımında zeytin çekirdekleri de kullanılmaktadır. Böyle olması bir ağaçtan iki farklı tür tesbih modelinin çıkışını sağlamıştır. İki tür de kendi içlerinde çok değerli ve halen satışta günceldir.E-Ticaret siteleri bu tarz tesbihleri satışa sunmuşlardır. Özellikle İnan Tesbih adresinde sıkça görebilirsiniz.

Zeytin ağacının bulunduğu yerler özellikle Akdeniz’e kıyısı olan ülke ve şehirlerdir. Yunanistan, Türkiye ve İtalya bunlardan başlıca örnekleridir. İspanya, Suriye, Fas, Cezayir gibi bir çok ülkeyi de sayabiliriz.

Kaynak: İnan Tesbih

İncele  Tesbih Nasıl Yapılır ?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir