Responsive Ad Area
Clickolic » Yılan Ağacı Tesbih

Share This Post

Yılan Ağacı Tesbih

Yılan Ağacından Tesbih

Snakewood olarak bilinen bu ağaç, pek çok diğer ağaç türlerine göre daha nadir bulunmaktadır.Yılan ağacı ismini, yılan derisine benzeyen yapısından almaktadır. Sert ve dayanaklı olan bu ağaç, kurutulması çok zor olan ağaç türlerinin başında yer almaktadır. El işçiliğinin en çok uğraştıran türü olan bu ağaç tesbih yapımının yanı sıra baston, silah sapları, kaval vb çalgıların yapımında da kullanılmaktadır.

Yılan ağacı ilk kesildiği zaman kan kırmızısı bir renkte iken, havadaki oksijen ile temas etmesi sonucu daha koyu kahverengi tonlarına dönüşmektedir. Bu özelliği birçok sektörün olduğu gibi yılan ağacı tesbih işlemecilerinin de tercih etmesinde önemli bir faktör olmuştur. Çok sert bir yapıda olması bu ağacın kesilirken ve işlenirken ustaların işlerini ciddi anlamda çok zorlaştırmaktadır. Ancak çok iyi cila tutması, onunun tatsız olması, damarlarının düz ve sade olması bu ağacın kıymetini çok daha fazla arttırmıştır. Bu yüzden zor işlenmesine rağmen çok tercih edilmektedir. Bu malzeme geçirdiği bu zorlu evreler yüzünden nadir bulunan, kıymetli bir tesbihtir. E-ticaret sitelerinde bu tesbihleri bulabilirsiniz.

Yılan ağacının bulunduğu başlıca yerler: Fransız Guyanası, Amazon Ormanları ve Güney Afrika’nın belirli bölgelerinde yetişmektedir. Dünyadaki en pahalı ve en değerli ağaçlardan birisi olan bu yılan ağacı, kendisinden yapılan tesbihler ile değer açısından diğer gem tesbihler ile yarışmaktadır. Neredeyse bir kehribar tesbih kadar değerli olan bu tesbihler ülkemizde de çokça rağbet görmektedir.

Kaynak: İnan Tesbih

İncele  Tesbih Nedir?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir