Responsive Ad Area
Clickolic » WordPress ile E-Ticaret Yapılır mı ?

Share This Post

WordPress ile E-Ticaret Yapılır mı ?

WordPress İle E-ticaret Yapmak Mümkün Müdür ?

E-ticaret yapmak için piyasada onlarca farklı yazılım bulunmaktadır. Bu yazılımların başında Opencart, PrestaShop gibi scriptler gelmektedir. Tabiiki bu scriptler, temelde e-ticaret sistemi yapılmak için yazılmış, tamamen e-ticaret ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiş ve geliştirilmiştir. Ancak WordPress de her ne kadar “blog” yazılımı olsa da, üzerinde e-ticaret sistemi kurulabilir. Bu durum tabiiki diğerlerine göre biraz uğraş gerektirecektir. WordPress ile e-ticaret yapmayı en çok şu örneğe benzetirim; 4×4 bir Arazi Jeep’ine sahipsiniz ve otoyollarda kusursuz performans ile sürüş yapmak istiyorsunuz. Evet, bu jeep ile otoyola çıkabilir ve A noktasından B noktasına sorunsuz bir şekilde gidebilirsiniz. Ancak tükettiğiniz yakıt miktarı, arazi tekerlekleri nedeniyle yol tutuşu gibi ekstradan gereksiz masraflar ile karşı karşıya kalırsınız. WordPress’te E-ticaret yapmak tamamen buna benzer. İşinizi yapabilirsiniz ancak bir sürü modifikasyon ve eklenti şartı ile. Lafı fazla uzatmadan, WordPress ile nasıl E-ticaret yapılır sorusunu cevaplayalım.

Öncelikle herhangi bir ücret ödemeyeceğinizi avantajlar hanesine yazın. İhtiyacınız olan tek şey, WooCommerce denen bir eklenti. Bu eklenti sayesinde blog siteniz bir e-ticaret sitesi haline dönüşüyor ve tasarım açısından da çeşitli temalar ile destekleyebiliyorsunuz. WooCommerce kurulumunu WordPress panelinden basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bu sayede bir e-ticaret sitesi için gerekli olan hesap oluşturma, ödeme, sepet gibi fonksiyonlara sahip oluyorsunuz. Burası E-ticaretin müşteri ile alakalı kısmını oluşturuyor. WooCommerce’nin önemli olan yanı, sizinle alakalı kısmı yani yönetim paneli. Bu panelde ürün ekleme, envanter, nakliye, bağlı ürünler, kategoriler, etkietler, ürün resimleri, stok yönetimi vb. özellikler bulunuyor ve e-ticaretinizin arka planını oluşturuyorsunuz. Dilerseniz şimdi biraz avantajlar ve dezavantajlar bölümünü ince eleyip sık dokuyalım;

WordPress İle E-ticaret Yapmanın Avantajları

1- Kullanım Kolaylığı

WordPress’i bir dev haline getiren şey, kullanım kolaylığıdır. E-ticaret için kullandığınızda da durum değişmiyor. WooCommerce ile birlikte oldukça kolay bir arayüze sahip oluyorsunuz ve yönetiminizi rahatça yapıyorsunuz.

2- Eklenti Çeşitliliği

WordPress panelinizden milyonlarca eklentiği tek tuş ile indirebilip sitenizde aktif hale getirebiliyorsunuz. Bildiğimiz üzere wordpress’in eklenti konusunda rakipsizliği, geliştirme alanında bize oldukça kolaylık sağlıyor. Bununla birlikte, parasını en çok hak eden eklentiler yine wordpresste bulunuyor.

İncele  Yeni E-Ticaret Fikirleri

3- Entegrasyon Kolaylığı

Entegre işleri yine wordpress yazılımı içerisinde oldukça kolay bir işlem. Hemen hemen tüm firmalar, wordpress ile uyumlu modüller sunuyor. Bu açıdan, herhangi bir yazılımcıya ihtiyacınız olmayacak denebilir.

4- Arama Motorları

Bildiğiniz üzere arama motorları, -örneğin google- wordpress’e aşıklardır. Hemen hemen tüm arama motorları, wordpressin oluşturduğu sayfa düzenini sever ve sıralamada daha yüksekte çıkarmak ister. WordPress ile e-ticaret yapsanız da, sitenizin arama motorları tarafından WordPress olduğu kabul edilir. SEO açısından avantajlı bir durumda olacağınız kesin.

Her ne kadar iyi yönleri olsa da, wordpress bir e-ticaret yazılımı olmadığı için, dezavantajları da söz konusu. Lafı fazla uzatmadan, olumsuz yönlerine geçelim;

WordPress ile E-Ticaret Yapmanın Olumsuz Yönleri

1- Amacı Dışında Kullanım

WordPress bir e-ticaret yazılımı olmadığı için, bu cms’in genetiği ile biraz oynamanız gerekiyor. WordPress’in uğradı bu modifikasyon, karşınıza çeşitli sorunlar çıkartabilir. En azından sadece e-ticaret için yaratılmış yazılımlar karşısında arıza verme riski çok daha fazladır.

2- Fazla Sorgu

Yine WordPress’in amaç dışı kullanımından doğan fazla sorgular. Bu sorgular hem işlemcinizi yoracak, hem de veritabanında kirlilik yaratacaktır. Aslında WordPress’in işlemci yorması yalnızca e-ticaret modülü için geçerli değil, WordPress’in kendi sorunlarından bir tanesidir. E-ticaret modülü ile birlikte x2 durum söz konusudur.

3- Güvenlik

Eklenti çokluğu sebebi ile birilikte güvenlik zaafiyeti de ne yazık ki WordPress’in sorunlarından bir tanesi. Belki basit “blog” için güvenlik aşırı önem arz etmez ancak gün içerisinde binlerce satışın gerçekleştirildiği bir e-ticaret sitesinin, güvenliğini sağlaması şarttır. Aksi takdir de büyük yaralar alabilirsiniz.

Her şeye rağmen WordPress ile E-Ticaret Yapılır Mı? Diye soracaksanız, evet yapılır, yapılıyor da. Ancak WordPress’te ısrar etmeniz durumunda çeşitli dezavantajların birlikte geleceğini, bunlar hakkında önlem almak zorunda olduğunuzu da unutmayın. Eğer tüm problemlerin üstesinden gelebiirim, yeterli birikimim var diyorsanız, neden olmasın? E-ticaret hayatınızda başarılar dileriz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir