Responsive Ad Area
Clickolic » WordPress Hosting Nedir ?

Share This Post

WordPress Hosting Nedir ?

 

WordPress dünya’nın en çok kullanılan içerik yönetim paneli yani “cms” dir. WordPress ile yapabilecekleriniz sınır tanımıyor. Tabiki bu uygulamayı bir veri merkezinde barındırmanız gerekiyor. Bazı veri merkezi firmaları yani hosting firmaları wordpress hosting diye yeni hizmetler çıkartıyor. Bu hizmet ilk kez avrupa ve amerika da çıktı ve oldukça güzel bir şekilde işlettiler. Ülkemizde de hemen hemen her hosting firması böyle bir hosting paketi oluşturmuş durumdalar. Ancak bu firmaların çoğu bunu sadece isim olarak algıladılar daha fazlası malesef yok.

WordPress Hosting Ne İşe Yarar

wordpress hosting

WordPress hostingleri diğer hostinglerden ayıran en önemli fark aslında wordpress’in eksiklerinden kaynaklanmaktadır. WordPress hosting işlemcilerini çok fazla yormaktadır. Yani CPU problemi. Normal bir web sitesine göre daha fazla işlemci harcadığı için belirli bir süre sonunda web siteniz kapanmakta veya yavaşlamaktadır. Bu yüzden wordpress hostingler bu sınırı yukarı çekmektedir. Peki her wordpress hosting bunu yapıyor mu kocaman bir HAYIR.

wordpress

CPU Kullanımı Nedir ?
Web sitenizin sunucu üzerinde kullandığı işlemci oranıdır. Bir diğer anlatımla web sitenizin sunucuya getirdiği yüktür.

Bu kadar ile bitmiyor. Benim wordpress kullanırken ihtiyaç duyduklarımın ve başarılı wordpress hosting firmalarının paket özelliklerinin doğrultusunda bir liste çıkartabiliriz.

WordPress Hosting Gereklilikleri

  • WordPress web sitelerinin hızlı ve sorunsuz çalışması için hosting sağlyaıcı firmanın güzel bir Cache hizmetinin olması gerekmektedir. Bazı firmaların wordpress için özel Cache yazılımları bulundurmaktadır.
  • WordPress sitelerinin en büyük sorunlarından biri güncellemeler ve düzenlemeler sırasında çıkan sıkıntılar için yedekleme problemleridir. Başarılı bir wordpress hosting paketinin kesinlikle günlük yedekleme alması gerekmektedir.
  • SSL protokolu kullanmayan wordpress siteleri rekabetten oldukça geride kalıyorlar. Bu yüzden ssl hizmetinin temel şartlarından biri olan Statik IP yine wordpress hosting paketlerinde bulunması gerekmektedir. Statik IP, SSL dışında da web siteleri açısından oldukça önemli bir kilometre taşıdır.
  • Otamatik güncelleme özelliği de başarılı bir pakette bulunması gerekmektedir. Bu kullanıcıların daha otomasyon bir şekilde içerik yönetim sistemlerinin kontrol etmelerini sağlayacaktır.
  • Güvenlik wordpress’in en büyük dezavantajlarından birisidir. Hemen hemen her ay güvenlik güncellemeleri yapılsa da wordpress açık kaynak kodlu olduğu için çok büyük saldırılara uğrayabiliyor. Hosting firmasının bu konu da çeşitli güvenlik önlemleri alması gerekmektedir.
  • WordPress kullanmaya yeni başlayanlar için en önemli problem destek konusudur. WordPress spesifik bir yazılımdır ve spesifik hataları vardır. Eğer wordpress konusunda uzman bir firmayla çalışırsanız çok kısa bir sürede problemlerinizi çözebilirsiniz. Eğer destek ekibinin wordpress konusunda bilgisi yoksa ya işi yokuşa süreceklerdir ya da problemin sizden kaynaklı olduğunu söyleyeceklerdir.
  • Yeni başlayanlar için bir başka sorun ise kurulumdur. Her ne kadar wordpress kurulumu hakkında bir çok yerli ve yabancı kaynak olsa da wordpress’i hayatında ilk defa kuracaklar için bir çok problem çıkabilmektedir. Bu yüzden hazır kurulumu bulunmayan bir hosting wordpress hosting değildir. Tek tuşla kurulum zaten cpanel in özelliklerinden biridir. Üstelik sorunsuz ve en son sürümünü kuruyor.
Cpanel Hostingler hazır kurulum paketleri ile bir çok açık kaynak kodlu uygulamayı kolay bir şekilde kurmanıza olanak sağlarken hostinginizi de basit bir şekilde yönetmenize yardımcı oluyor.

WordPress hostingler böyle avantajlara sahiptir. Ancak bir çok webmaster özellikle bu konuda bilgi ve tecrübeye sahip olanlar wordpress hosting kullanmayabiliyorlar. Bunun en büyük sebebi wordpress hsoting paketlerinin sıradan paylaşımlı hosting paketlerine göre çok daha pahalı olması.

İncele  Apple TV Nedir ? Ne İşe Yarar ? Uygulamaları

WordPress hosting nedir ? sorunuzu yanıtlamaya çalıştık. Daha önce yazdığımız seo hosting özellikleri yazımızı okuyarak veri depolama hakkında bilgilerinizi derinleştirmeye başlayabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir