Responsive Ad Area
Clickolic » İnternet Hızı Nasıl Arttırılır 2019 (Wifi ve Mobil)

Share This Post

İnternet Hızı Nasıl Arttırılır 2019 (Wifi ve Mobil)

Wifi İnternet Hızına Etki Eden Faktörler

 

1- Bulunduğunu bölgede ne kadar çok wifi cihazı varsa bu internet hızınızı o kadar negatif etkileyecektir. Örneğin bir binada onlarca farklı wifi cihazı varsa bu bir sıkıntı yaratabilir.

2- Wifi a bağlanan cihaz sayısı da hızın en önemli düşmanlarından biridir. Tabiki wifi hızını arttırmak için ortak kullanımı olanları çıkarmanız mümkün değil ancak davetsiz misafirlerin her zaman olabilceğini unutmayın. Şifrenizi kırmış birileri sizin wifi trafiğinizi sömürüyor olabilir.

3. Wifi hızınızda sorun varsa veya istediğiniz performansı alamıyorsanız. Kablolu ağları deneyebilirsiniz. Tabiki cafe , kütüphane gibi yerlerde bu mümkün olmaz ama evinizde veya işyerinizde güzel bir ethernet bağlantısı internet hızınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.

4- Duvarlardan uzak durmak gerekiyor. Duvarlar wifi bağlantılarının düşmanlarından biridir. Bunun yerine evdeki en geniş ve açık bağlantı noktasına wifi cihazınızı yerleştirebilirsiniz. Aşağıdaki videoyu izleyerek wifi modeminizin konumunu optimize edebilir ve daha verimli bir yere yerleştirebilirsiniz.

5- Arkaplanda çalışan torrent gibi uygulamaları sürekli kontrol etmenizde fayda var. Bu programlar sürekli upload yaptıkları için internet hızınızı yavaşlatacaktır. Aynı zamanda çok gerekli değilse skype gibi sürekli kendini yenileyen uygulamalarıda kapatabilirsiniz.

6- Eski modemler yeni modemlere göre daha verimsiz çalışmaktadır. Bu yüzden iyi bir araştırma ile kendinize ve kullanacağınız mekana göre yeni nesil bir wifi modem almak size yardımcı olacaktır.

7- Kabloları kontrol etmeyi unutmayın kaliteli fiber kablolar her zaman daha hızlıdır. Ayrıca kablolardaki ezik ve yırtıkları da kontrol edin. Özellikle bağlantı kablosu konut veya mekan dışına çıkıyorsa buraları iyi kontrol etmekte fayda var

8- Torrent gibi e-posta uygulamaları da ağınızda anlık yavaşlıklar sağlayabilmektedir. Bu uygulamalar belirli sürelerde veya sürekli olarak yenileme yaptıkları için trafik harcamaktadır.

9- Bazı kaynaklara göre mikrodalga fırın ve bluetooth gibi cihazlarda wifi arasındaki frenkansı etkileyebiliyor. Mobil cihazlarınızdaki bluetooth gibi akıllı ev sistemleri de buna etki edebilir.

10- AKK yani adil kullanım kotası belirli bir noktadan sonra sizin internet hızını oldukça düşürecektir. bunun için yapabileceğiniz tek şey imzaladığınız sözleşmeyi değiştirmektir. Eğer interneti çok yoğun bir şekilde ve çok fazla cihaz üzerinden kullanıyorsanız AKK’sı olmayan veya yüksek AKK’lı bir pakete geçmenizi tavsiye ederiz.

İnternet Hızını Ölçmek
İnternet hızını ölçen bir çok masaüstü uygulaması ve online web siteleri bulunmaktadır. Bunlardan en sık kullanılanlardan biri ülkemizde https://hiztesti.turktelekom.com.tr/

 

Speed Check Mobil Uygulama ile Hız Testi

Mobil Uygulama ile Hız testi ölçmek mobil cihazlar için daha uygun sonuçlar verebilir çünkü mobil uygulamalar tarayıcılara göre daha az ağ tüketimi yapmaktadır. Mobil cihazlarınızın internet hızı hem mobil şebeke hem de wifi kablosuz ağlar için SpeedCheck.org üzerinden yapabilirsiniz. Hız testi yaparken dikkat etmeniz en önemli unsurlardan biri bazı mobil uygulamalar sadece kablosuz ağ yani wifi hızını ölçerken bazı uygulamalar ise mobil şebeke hızını ölçmektedir. Ayrıca ölçüm yapan uygulamanın Türkiye için hizmet verip vermediğini de bilmeniz gerekmektedir. Türkiye servisi olan hizmetler ülkemiz için çok daha doğru hizmet vereceklerdir.

İncele  Kotasız İnternet Nedir ?

 

Kısaca Yapmanız Gerekenleri Özetlersek

Teknoloji çağında olmamıza rağmen internet hala bazı problemler sonucu yavaşlayabiliyor. Bununla birlikte çevrimiçi oynanan oyunlar, internet üzerinden yapılan görüşmeler ve işler aksayabiliyor. Kimi zaman servis sağlayıcıların altyapı çalışmaları sonucu yavaşlarken kimi zaman sahip olduğunuz bilgisayar ya da cihaz da siz farkında olmadan internetinizi gereksiz yere kullanıyor olabilir. Bunları engellemek ise aslında sanıldığından daha kolaydır.

Öncelikle internet sağlayıcınızdan sağlıklı bir hizmet aldığınızı düşünüyorsanız kablosuz modeminizin ya da dağıtıcınızın önünde herhangi bir sinyal dağıtıcı olmadığından emin olun. Genel olarak duvar ya da ayna gibi engeller, sinyallerin dağılmasını önlüyor. Bu sayede de kablosuz internette ciddi bir hız düşüşü yaşanıyor. Bunu tespit etmek içinse internette Wireless tespitini yapan programlar mevcut.

Eğer bilgisayarınızda bulunan bir yazılımın tüm internetinizi sömürdüğünü düşünüyorsanız bunu da rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Görev Yöneticisi’nden Ağ İletişimi’ne ya da Uygulamalar kısmına gelip buradan internet hızınızı takip ederek interneti kullanan programları sonlandırabilirsiniz. Bir başka çözüm de bilgisayarınızda yüklü olan sürücüleri ya da modeminizi güncellemek olabilir. Üreticilerin sitesinden internet kartını ve modeminizin son sürümünü temin edip yüklemeniz sizin açınızdan yararlı olacaktır.

Eğer kablo ile bağlanma imkanınız varsa ve masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız internet hızınız kablosuza göre daha hızlı olacaktır. Ayrıca alternatif bir yöntem olarak DNS ayarlarınızı değiştirerek hızınızı gözle görülür derecede artırabilirsiniz.

Mobil Cihazlarda İnternet Hızı Arttırma

Mobil cihazlarda internet hızını arttırmak için kullandığınız metoda dikkat etmeniz gerekmektedir. 3G ve 4G bağlantı hızlıları arasında büyük fark vardır. 3G’den 4G’ye geçiş ile ilgili her cihaz için ayarlar farklıdır. Google’da bir kaça rama yaptırarak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Bunlar dışında

  • SIM kartınızın 4g desteklediğine emin olun.
  • 4G kullanımında bir çok cihazın daha fazla enerji tükettiğini unutmayın.

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Çağrı onlineSüleymanadminMehmet Ali Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mehmet Ali
Ziyaretçi
Mehmet Ali

Merhaba speedcheck i işim gereği kullanıyorum gercekten hatasız çalışan bir sayfa. Markaların hız testinin güvenilir olduğunu düşünmüyorum.

Süleyman
Ziyaretçi
Süleyman

Hocam selamlar speedcheck i nereden indirebiliriz. Yardımcı olabilir misiniz.

Çağrı online
Ziyaretçi

Internet hızımı arttırmak istiyorum Superonline kullanıyorum. 35mBİT ama daha hiç bu hızı göremedim lütfen yardımcı olan firmayı aradığımda ayarları güncelliyorlar sonra tekrar düşüyor