Responsive Ad Area
Clickolic » Wifi Rehberi : İnternet Hızı Nasıl Arttırılır

Share This Post

Wifi Rehberi : İnternet Hızı Nasıl Arttırılır

Wifi İnternet Hızına Etki Eden Faktörler

 

1- Bulunduğunu bölgede ne kadar çok wifi cihazı varsa bu internet hızınızı o kadar negatif etkileyecektir. Örneğin bir binada onlarca farklı wifi cihazı varsa bu bir sıkıntı yaratabilir.

2- Wifi a bağlanan cihaz sayısı da hızın en önemli düşmanlarından biridir. Tabiki wifi hızını arttırmak için ortak kullanımı olanları çıkarmanız mümkün değil ancak davetsiz misafirlerin her zaman olabilceğini unutmayın. Şifrenizi kırmış birileri sizin wifi trafiğinizi sömürüyor olabilir.

3. Wifi hızınızda sorun varsa veya istediğiniz performansı alamıyorsanız. Kablolu ağları deneyebilirsiniz. Tabiki cafe , kütüphane gibi yerlerde bu mümkün olmaz ama evinizde veya işyerinizde güzel bir ethernet bağlantısı internet hızınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.

4- Duvarlardan uzak durmak gerekiyor. Duvarlar wifi bağlantılarının düşmanlarından biridir. Bunun yerine evdeki en geniş ve açık bağlantı noktasına wifi cihazınızı yerleştirebilirsiniz. Aşağıdaki videoyu izleyerek wifi modeminizin konumunu optimize edebilir ve daha verimli bir yere yerleştirebilirsiniz.

5- Arkaplanda çalışan torrent gibi uygulamaları sürekli kontrol etmenizde fayda var. Bu programlar sürekli upload yaptıkları için internet hızınızı yavaşlatacaktır. Aynı zamanda çok gerekli değilse skype gibi sürekli kendini yenileyen uygulamalarıda kapatabilirsiniz.

6- Eski modemler yeni modemlere göre daha verimsiz çalışmaktadır. Bu yüzden iyi bir araştırma ile kendinize ve kullanacağınız mekana göre yeni nesil bir wifi modem almak size yardımcı olacaktır.

7- Kabloları kontrol etmeyi unutmayın kaliteli fiber kablolar her zaman daha hızlıdır. Ayrıca kablolardaki ezik ve yırtıkları da kontrol edin. Özellikle bağlantı kablosu konut veya mekan dışına çıkıyorsa buraları iyi kontrol etmekte fayda var

8- Torrent gibi e-posta uygulamaları da ağınızda anlık yavaşlıklar sağlayabilmektedir. Bu uygulamalar belirli sürelerde veya sürekli olarak yenileme yaptıkları için trafik harcamaktadır.

9- Bazı kaynaklara göre mikrodalga fırın ve bluetooth gibi cihazlarda wifi arasındaki frenkansı etkileyebiliyor. Mobil cihazlarınızdaki bluetooth gibi akıllı ev sistemleri de buna etki edebilir.

İncele  Ukrayna iPhone 6 , 6s , 7 Plus Fiyatları

10- AKK yani adil kullanım kotası belirli bir noktadan sonra sizin internet hızını oldukça düşürecektir. bunun için yapabileceğiniz tek şey imzaladığınız sözleşmeyi değiştirmektir. Eğer interneti çok yoğun bir şekilde ve çok fazla cihaz üzerinden kullanıyorsanız AKK’sı olmayan veya yüksek AKK’lı bir pakete geçmenizi tavsiye ederiz.

İnternet Hızını Ölçmek
İnternet hızını ölçen bir çok masaüstü uygulaması ve online web siteleri bulunmaktadır. Bunlardan en sık kullanılanlardan biri ülkemizde https://hiztesti.turktelekom.com.tr/

Kısaca Yapmanız Gerekenleri Özetlersek

Teknoloji çağında olmamıza rağmen internet hala bazı problemler sonucu yavaşlayabiliyor. Bununla birlikte çevrimiçi oynanan oyunlar, internet üzerinden yapılan görüşmeler ve işler aksayabiliyor. Kimi zaman servis sağlayıcıların altyapı çalışmaları sonucu yavaşlarken kimi zaman sahip olduğunuz bilgisayar ya da cihaz da siz farkında olmadan internetinizi gereksiz yere kullanıyor olabilir. Bunları engellemek ise aslında sanıldığından daha kolaydır.

Öncelikle internet sağlayıcınızdan sağlıklı bir hizmet aldığınızı düşünüyorsanız kablosuz modeminizin ya da dağıtıcınızın önünde herhangi bir sinyal dağıtıcı olmadığından emin olun. Genel olarak duvar ya da ayna gibi engeller, sinyallerin dağılmasını önlüyor. Bu sayede de kablosuz internette ciddi bir hız düşüşü yaşanıyor. Bunu tespit etmek içinse internette Wireless tespitini yapan programlar mevcut.

Eğer bilgisayarınızda bulunan bir yazılımın tüm internetinizi sömürdüğünü düşünüyorsanız bunu da rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Görev Yöneticisi’nden Ağ İletişimi’ne ya da Uygulamalar kısmına gelip buradan internet hızınızı takip ederek interneti kullanan programları sonlandırabilirsiniz. Bir başka çözüm de bilgisayarınızda yüklü olan sürücüleri ya da modeminizi güncellemek olabilir. Üreticilerin sitesinden internet kartını ve modeminizin son sürümünü temin edip yüklemeniz sizin açınızdan yararlı olacaktır.

Eğer kablo ile bağlanma imkanınız varsa ve masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız internet hızınız kablosuza göre daha hızlı olacaktır. Ayrıca alternatif bir yöntem olarak DNS ayarlarınızı değiştirerek hızınızı gözle görülür derecede artırabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>