Responsive Ad Area
Clickolic » Ukrayna’ya Gideceklere Tavsiyeler

Share This Post

Ukrayna’ya Gideceklere Tavsiyeler

Ukrayna kuzeyde bulunan deniz komşumuzdur. Ukrayna en çok turist gönderdiğimiz ve en çok turist kabul ettiğimiz ülkelerden biridir. Ukrayna kısa tarihinden bu yana aramızda hemen hemen hiç bir gerilim olmamış bir ülkedir. İkili ilişkilerin bu denli iyi olmasıda karşılıklı seyahatleri arttıran bir başka unsurdur.

Ukrayna gitmeden önce ukrayna hakkında bir kaç temel bilgiyi bilmek sizler için avantajlı olacaktır. Öncelikle ülke hakkında biraz bilgiler verelim.

Nüfüs: Ukrayna’nın nüfüsu 42 milyon civarındadır. Vatandaşlarmız ukraynayı daha az nüfusu olan bir ülke olarak bilselerde büyük bir ülkedir.Ukrayna’nın nufus artış hızı oldukça düşüktür. Ayrıca bizde olduğu gibi nüfüs büyük şehirlerde toplanmamıştır. Daha yayılmış bir haldedir. Ukrayna nüfüsü içerisinde bir çok farklı milletten insanlarda bulunmaktadır.

Ekonomi: Ukrayna ekonomisi hakettiğinden daha kötü bir seviyede ilerlese de ilerleyen zamanlar için umut vadetmektedir. Ukrayna sovyet birliği zamanında bir çok endüstriyel kuruluşa sahipti ancak bunların çoğunu işletemez hale geldi. Günümüzde ise ukrayna’nın en büyük gelir kaynakları arasında tarım ve madencilik gelmektedir.Özellikle doğu bölgelerinde bir çok maden ocağı bulunmaktadır.

Dil: Ukrayna’nın resmi dili ukraynaca . Ülkenin büyük bir çoğunluğunda da bu dil konuşulmaktadır. Ancak ukrayna’nın bazı büyük şehirlerinde hala rusça konuşulmaktadır. Bunların başında da Odessa gelmektedir. Kiev ve lviv gibi büyük şehirlerde ise ağırlıklı olarak Ukraynaca konuşulmaktadır. Ukraynaca konuşulması bir yana bu şehirlerde rusça konuşan insanlara çok sert eleştiriler yapılabilmektedir ki benim başıma da bu durum gelmişti. İnsanlar yardım etmek istememişti. böyle olduğunu sezdiğim durumlarda ingilizce konuşmaya başlamıştım. Devlet dairelerinde ve okullarda Ukraynaca zorunludur. Özellikle üniversiteler bu konuda bazı sıkıntılar yaşamıştı ki hala yaşamaya devam ediyorlar. Televizyonlarda artık sadece rusça yayın yapmak yasak bu yüzden tv kanallarındaki filmlerde her daim ukraynaca altyazı görürsünüz bu göstermelik bir durumdur.

Ukrayna’ya Gideceklere Önemli Tavsiyeler

ukrayna hava yolları

Ukraynaya Gitmeden Önce

 • Ukrayna’ya seyahat kararı aldıysanız. Öncelikli tavsiyemiz hangi şehre gitmek istediğinize karar vermlesiniz. Bu kararınızı etkileyecek en önemli etmen ise buraya giderken hangi amaçla gidecek olacağınızdır. Ukraynaya en çok eğitim , ticaret ve eğlence amaçlı gidilmektedir. Bu amaçlarınıza göre şehir belirlemenizde fayda var.
 • Ukrayna’ya 2017 yılında pasaportsuz girişler başlamıştır.Pasaportsuz girişler ile hem gidişlerde hem gelişlerde daha fazla insan sayısına ulaşmak amaçlanmıştır. Bu uygulamanın hem ticareti hemde turizmi olumlu etkilemesi beklenmektedir.Yani eğer pasaportunuz yoksa ve daha kısa süreli bir seyahat planlıyorsanız. Pasaport masrafından kurtulabilirsiniz. Ukrayna’ya pasaport olmadan sadece çipli kimlik kartı ile girebilmenizin mümkün olduğunu söyledik. Kimlik ile girişler için detaylı bir rehber hazırladık. Ukrayna’ya Kimlikle Giriş isimli yazımızı okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Otel araştırmanızı önceden yapmak sizin için fayda sağlayacaktır. Çünkü ukrayna’da hiç beklemeyeceğiniz kadar kötü oteller ile karşı karşıya kalabilirsiniz.Ülkemizden giden insanlar oteller kadar apart evleri de sık kullanıyorlar bu evler daha bakımlı olmaktadır. Ayrıca kahvaltı dahil otellerdeki kahvaltı menüleri genellikle Türk vatandaşlarına yönelik olmuyor.
Tam olarak teyit edemediğim ancak gözlemlerime dayanan bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Normalde bildiğimiz üzere otellerde rezervasyon internet üzerinden yapıldığında daha ucuz oluyor. Ama bir gün bir otele ihtiyacım oldu ve internette yazan fiyatın yarı fiyatına buldum. Başka bir gün başka bir tanıdığımın otele ihtiyacı oldu otele gittim ve konuştum yine neredeyse yarı fiyatına yakın bir fiyat aldık. Risk ilk defa gelenler için çok iyi bir fikir olmasa da bunu akılda bulundurmak gerekiyor.

Ukraynaya Ulaşım

 • Ukrayna’ya Türkiyeden hemen hemen tüm hava yollarının uçuşları bulunmaktadır. Bilet almdan önce fiyat kontrolu yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca Ukrayna’nın en büyük havayolu firması olan ukrayna hava yolları da istanbula her gün sefer düzenlemektedir.Ukrayna hava yollarının bilet fiyatları genellikle Türkiye’de bulunan hava yolu firmalarına göre daha uygundur. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir
 • Ukrayna’ya havayolu dışında karayolu ve deniz yoluyla da ulaşım bulunmaktadır. Karayolu ulaşımı otobüslerle yapılmakta olup fiyatlar daha uygundur ancak yol uzunluğu çok artmaktadır. Sık kullanılan bir yöntem değildir. Deniz yolu ise genellikle yüklü bagajları olan yolcular tarafından tercih edilmektedir. Deniz yolu ulaşımı genellikle İstanbul-Odessa arasında yapılmaktadır.
 • Ukrayna yabancı dil konusunda ülkemize benzemektedir. İngilizce bilen insan sayısı çok azdır buna hazırlıklı olmanızda fayda vardır.

Yemek ve Mutfak

 • Ukrayna’nın yemek kültürü Türk kültürüne benzer çok yanı vardır özellikle kafkas ve balkan mutfaklarından etkilenmiştirler. Bunun yanında dürüm döner satan bir çok işletme bulunmaktadır. Ancak domuz etini sık bir şekilde tüketmektedirler. Özellikle pizzacılarda domuz eti bulunmayan pizza bulmak oldukça zordur.
 • Ukrayna’da hemen hemen her şehirde türk lokantaları bulunmaktadır. Burada yöresel yemekleri ve çay , ayran gibi içecekleri bulabilirsiniz.
 • Ukrayna’da bir çok tarzda et ve et ürünleri bulabilirsiniz. Özellikle dana eti türkiyeye göre çok daha uygun fiyatlardan satılmaktadır. Ancak bu etlerin büyük çoğunluğu helal kesim değildir. Helal kesim etler için Türk veya Azeri kasaplarını ziyaret edebilirsiniz. Kiev’de ve bazı illerde helal kesim et bulunan kasaplar bulabilirsiniz. Hemen hemen her şehirde ise helal etlerin bulunduğu restoranlar bulabilirsiniz.
 • Domuz eti ukraynada oldukça yaygındır. Domuz etinin rusçası olan “свинина” (svinina) kelimesini domuz eti konusunda hassas olan hemşehrilerimizin öğrenmesini tavsiye ederiz. İstediğiniz yemeklerde sadece bu kelimeyi söylerseniz evet veya hayır cevabını alabilirsiniz. Mc Donalds gibi restoranlarda ise ne yediğinize daha emin olabilirsiniz. Tavuk ve dana menüler vardır. Özellikle pizza restoranlarına dikkat etmekte büyük avantaj var çünkü şu ana kadar domuz eti olmayan pizza çok az gördüm. Kendileri hazırlayan pizza restoranlarında ise işiniz daha kolay domuz yerine tavuk koymalarını veya hiç domuz koymamalarını isteyebilirsiniz.
Yanlış olduğunu düşündüğüm bilgilerden biri Ukrayna insanının domuz etini ucuz olduğu için yediklerinin düşünülmesi. Aslında domuz eti bilindiği gibi ucuz bir et değildir. Tavuk etinden pahalı dana etinden ise sadece birkaç lira ucuzdur.Bu arada kaliteli bir dana etinin 15 tl civarında olduğunu da söylemek istiyorum.
 • Ukrayna’da süpermarketler bazen amerikayı aratmıyor. Çok çok büyük süpermarketlerde bazen kayboluyorum ve gerçekten süper marketler ne isterseniz onlarca hatta yüzlerce çeşit bulmanız mümkün oluyor. Bu tarz marketlere bayılıyorum. Her seferinde yeni birşeyler keşfediyorum.

Para

 • Ukrayna’nın para birimi türk lirasına göre daha değersizdir. Kurlar ise çok ciddi değişimlere uğrayabilmektedir. Ukrayna giderken dolar veya euro ile gitmenizi tavsiye ederiz. Ukrayna’nın tüm şehirlerinde kolay bir şekilde haftanın 4 günü para değişimi yapan minik ofisler bulabilirsiniz. Bu ofislerde para değişimi yapmadan önce kurları iyi incelemenizde fayda var alış satış arasında çok yüksek fark olan ofisleri tercih etmemenizi tavsiye ederiz. Özellikle turistik yerler ve hava limanlarında kur farkları daha yüksektir.
 • Özellikle uzun süre ukraynada bulunmayı planlayanlarının paralarını dolar şeklinde muhafaza etmelerini öneririz. Keza ukrayna vatandaşları dahil paralarını bu şekilde tutmaktadır. Ülkede ukrayna para birimi dolar karşısında sık sık değer kaybetmektedir.
 • Ukrayna’ya dolar götürürken kırışık paraları sakın götürmeyin. Komik ama bu ülkede ister döviz büroları isterse bankalar olsun kesinlikle kırışık paraları kabul etmiyorlar. Bu sizin için problem yaratabilir.
 • Ukrayna’da insanlar ne kadar para kazanıyor gibi sorular çok gelmeye başladığı için ukrayna’daki asgari ücret hakkında bir yazı yazmıştık bu yazımızıda okuyabilirsiniz.
 • Ukraynada kredi kartlarınız ile alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda bankalardan banka kartlarınız ile para çekebilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekiyor ki banka kartlarıyla para çekerken çektiğiniz bankalar sizden komisyon olmaktadır.
 • Ukraynaya western union ve moneygram gibi işletmeler ile para göndermeniz oldukça kolaydır. Üstelik western union genellikle ukraynaya para göndermek için çok düşük komisyonlar almaktadır. Ancak ukraynadan Türkiyeye para gönderirken karşınıza bir çok problem çıkabilir. Aracı kuruluşlar ve bankalar sürekli size kısıtlamalar ile geliyorlar.
 • Ukrayna para birimi bizim paramızın ortalama 7’de biri olduğu için hesaplarken dikkatli davranmak gerekiyor. Paramızı bozdurduğumuzda elimize sanki hiç bitmeyecekmiş kadar para geçiyor. Ama inanın o para bitiyor. Bu yüzden fazla savurgan olmanızı tavsiye etmiyoruz.
Pankamatiklerden para çekecekler için şu tavsiyeyi verebiliriz. Çekilecek komisyonu hem ukraynada çektiğiniz banka hemde türkiyede kullandığınız banka belirliyor. Ben finansbank enpara kullanıyorum ve benden herhangi bir komisyon almıyor. Ancak ukraynada para çektiğim firma 1000 grivni için 24 grivni komisyon çekmişti.

Ukraynada Eğitim

 • Ukrayna’ya her yıl bir çok Türk öğrenci eğitim almak için gitmektedir. Hemen hemen tüm fakülteler Türkiye’den sınavsız öğrenci kabul etmektedir.
 • Ukrayna’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız almadan önce facebook da bulunan Ukrayna Türk Öğrenci grupları sayfaları ve gruplarını beğenebilir buradaki arkadaşlarımızla iletişim kurabilirsiniz. Sizlere daha detaylı bilgi vereceklerdir.
 • Ukraynada eğitim görecek öğrencilerin denklik şartlarını iyi araştırmaları gerekmektedir. Bir çok fakülte ve bölüm için denklik sistemi bulunmamaktadır.
 • Ukraynada aynı zamanda rusça eğitimi içinde bir çok öğrenci bulunmaktadır. Rusça öğrenmek içi Ukraynaya gidecek öğrencilerin rusça konuşan şehirlerden birini tercih etmesi onlar için faydalı olacaktır. Bu şehirlerin başında Odessa gelmektedir. Ben ukrayna’da rusça kursuna gitmiştim. O zamanlar fiyat oldukça uygundu şimdi de aynı şekilde olduğunu düşünüyorum. Hatta hesaplamalarıma göre burada ev kirası uçak bileti ve kurs ücreti ile İstanbul’da sadece rusça eğitimi alınabilmekte.
 • Ukraynada bir çok üniversite bulunmaktadır. Hemen hemen her ilde birden fazla üniversite bulunmaktadır. Eğitim dillerine göre üniversite seçmenizde fayda vardır.
 • Ukrayna’da bir çok üniversite artık Türkiye ile denklik problemini büyük ölçüde halletmişe benziyor özellikle dünya çapında ilk 1000 üniversite arasında bulunan üniversitelerden denklik almak oldukça kolaylaştı. Ukrayna’da Üniversite eğitimi düşünenlerin Ukrayna’nın en iyi üniversiteleri hakkındaki yazımızı okumasını tavsiye ederiz.
İncele  Erkekler Neden Ukrayna'ya Gider

Ukrayna’da Ulaşım

 • Ukrayna’da ulaşım ülkemize göre daha ucuzdur. Bunun en önemli sebeplerinden biri enerji kaynaklarının ülkemize göre daha ucuz olmasıdır.Özellikle toplu taşıma araçları oldukça ucuzudur.Odessa da tramvaylar 10cent civarındadır. Kiev’de metro ise yaklaşık  15 cent civarındadır. Dolar üzerinden değer vermemin sebebi fiyatlarda çok fazla dalgalanma oluyor ve temel belirleme kriteri de dolar fiyatları oluyor.
 • Ukrayna’da  toplu taşım araçları ülkemizdeki kadar lüks değil oldukça eskidirler. Buna şehir içi otobüsler , şehirler arası hatlar tramvaylar dahildir. Ülkenin hemen hemen her yerinde tramway ile taşımacalık mümkün olup tramway hatları tüm şehirlere bir ağ gibi yayılmıştır.
 • Kiev‘de dünya’nın en derin metro istasyonlarından biri bulunmaktadır. Up uzun bir tren istasyonu gerçekten gezilecek noktalarınız arasına girebilir.
 • Şehirlerarası taşımacılık ağırlıklı olarak tren ile yapılmaktadır. Uçak seyahatleri ise yok denilecek kadar azdır. Şehirlerarası otobüs firmalarını Türkiye’de konfora alışmış hemşehrilerimize tavsiye etmiyorum. Oldukça eski ve konforsuzlar yazları ise oldukça sıcak olabiliyor.
 • Ukrayna içerisinde seyahatin en rahat ve en uygun fiyatlı yollarından biri tren yolculuğudur. Bu sadece benim görüşüm değil Ukrayna halkıda buna yakın düşünüyor ki insanların çok büyük bir çoğunluğu şehirler arası yolculuklarını tren ile yapıyorlar. Trenlerin en sevdiğim yani hijyenik yataklı odalarının bulunması yatıyorum uyandığımda odessa’dan kiev’e gelmiş oluyorum bu benim için harika. Ayrıca yasak olsa da sigara içebiliyorum ve bacaklarımı açmak için yürüyüş yapabiliyorum. Ukrayna’lı dostlarım ukrayna’da tren yolculuğunda dikkatli olmam gerektiğini söyleseler de ben hep güzel dostluklar kurdum. Ukrayna tren yollarında internet üzerinden rezervasyon şansı bulunmaktadır. Hem rotaları hem de fiyatları öğrenmek için bu adresi( Ukrayna Tren Yolları ) ziyaret edebilirsiniz.
Ukrayna’da trenler bir şehirden bir başkasına 20 tl gibi ücretle yataklı vagonda gitmeniz mümkün bazen bu yol 500-600 km bile olabiliyor ancak fiyat en faz 5-6 tl değişiyor. Kiev trenleri biraz daha pahalı oluyor çünkü bu trenler daha yeni nesil ve hızlı tren diyebileceğimiz ekspres trenlerden oluşuyor.

Ukrayna’da İletişim (GSM Operatörleri)

Ukrayna’da mobil iletişim ücretleri ülkemize göre daha uygun fiyatlardadır. Ukrayna’da bir çok gsm operatörü bulunmaktadır. Bunların fiyatları oldukça uygundur. En çok tercih edilen gsm operatörleri ise Vodafone ve Turkcell’in satın aldığı Lifecell.

Vodafone ve Lifecell’de hat çıkarmak oldukça kolaydır. 15 dk içerisinde kartınızı alıp mağazadan çıkabilirsiniz. Ayrıca bir hat ücreti 5-10 tl yi geçmemektedir. Ukrayna’da insanlar genellikle kontörlü hatlar kullanmaktadırlar. Kart ücretinin ucuz olduğu gibi aylık 20-30 tl ye sınırsız internet ve sınırsız konuşma’ya yakın hizmetler alabilirsiniz.

Ukrayna’da Faaliyet Gösteren Gsm Operatörleri

 • Vodafone
 • Kyivstar
 • Lifecell
 • Trimob
 • Travelsim
 • Intertelecom

ukrayna telefon hatlarıUkrayna’da sokaklarda elektronik istasyonlar bulunmaktadır. İstanbul’da ulaşım kartı doldurulan cihazlar gibi düşünebilirsiniz. Bu istasyonlarda kartınıza hızlı ve kolay bir şekilde bakiye yükleyebilirsiniz.

Türkiye’yi aramak istiyorsanız tarifenizi ona göre seçmeniz sizin için avantajlı olacaktır. Yurtdışı tarifesi ile daha kolay ve daha ucuz bir şekilde Türkiye’yi arayabilirsiniz.

Gsm operatörü numaranıza para yüklemek için farklı bir yöntem ise online yüklemedir. Bunu istediğiniz yerden gerçekleştirebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken ise bir internet bağlantısıdır. İsterseniz kendi telefonunuza istersenizde başka bir numaraya para transferi yapmanız mümkündür. Bunun için her gsm operatörü kendi hizmet vermektedir. Ayrıca temel ödeme ve online para sistemlerinden de bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu sitelerden biri easypay adresidir.

Ukrayna Gece Hayatı Tavsiyeleri

Ukrayna gece hayatı için oldukça renkli ve eğlenceli bir ülkedir. Ülkemizden bu kadar çok insanın bu ülkeyi ziyaret etmelerindeki en büyük nedenlerden birininde gece hayatı olduğunu düşünmekteyim. Eğlenceli ve güvenli bir gece hayatı için sizlere bir kaç tavsiyemiz olacak. Ayrıca Ukrayna’da bulunan arkadaşlarımızın da yorum kısmına kendi tavsiyelerini paylaşmalarını rica ediyorum.

 • Ukrayna’nın hemen hemen büyün şehirlerinde gece hayatı vardır. Tabi bazı şehirler gece hayatlarıyla isim yapmış şehirlerdir. Bunlar için benim tavsiyelerim Odessa , Kiev , Lviv , Kharkov olarak sıralanmaktadır.
 • Ukrayna’da gece hayatı için çeşitli konseptler vardır. Bunlardan birini seçerek başlayabilirsiniz. Bunlardan ilki ve belkide en çok tercih edileni gece kulupleridir. Benim gibi dans etmeyi sevmeyenler için ise karaoke cafeler tavsiye edilebilir. Bunun dışında Striptiz Club’lar da oldukça fazladır ve güzel bir striptiz club da güzel vakit harcayabilirsiniz. Tabiki striptiz clublar dünya’nın her yerinde olduğu gibi burada da diğer seçeneklere göre daha pahalıdır.
 • Club’larda şimdiye kadar damsız girilmez gibi bir durumla hiç karşılaşmadım.Bu her gece kulubüne elinizi kolunuzu sallayarak girebileceğiniz anlamına gelmiyor. Bazı kulupler kıyafete önem vermektedir. Spor ayakkabı ve şort ile girmenin yasak olduğu birçok gece kulubu mevcut. Hemen hemen tüm gece kuluplerine giriş ücretlidir. Ücretler günlere göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca bazı kuluplerde kadınlar ve erkekler farklı ücretler vermektedir.

Ukrayna’da HIV ve Aids

Ukrayna’da HIV virüsü ve bu virüsün beraberinde sebep olduğu aids hastalığı malesef ülkemize ve avrupa ülkelerine göre daha yüksektir. Ukrayna devleti özellikle gençleri bu konuda bilinçli olmaya davet ediyor ve bu alanda bir çok çalışma sürdürüyor.

 • Ukrayna’da bulunan vatandaşlarımızın bu konuda oldukça dikkatli olmalarını tavsiye ederiz.
 • HIV virüsünden ve aids’dan korunmanın en kolay yolu tanımadığınız kişiler ile cinsel ilişki yaşamaktan kaçınmanız ve kesinlikle her ilişkide kondom kullanmanızdır. Kondom kullanıldığında bulaşması imkansıza yakın olan bu virüse karşı önlemerinizi almalısınız.

ukrayna ve hiv-aids

Yukarıdaki haritada hiv virüsünün en çok bulunduğu ukrayna şehirlerini görebilirsiniz. Malesef bu harita 2007 yılında hazırlanmış istatisliklere göre düzenlenmiştir. Şu anda daha fazla kişinin bu virüsü taşıdığı tahmin edilmektedir.

16
Kimler Neler Demiş?

avatar
10 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AhmetUkrayna'da kaldıkadminHastasıyız DedeFırıncı Süleyman Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
odessa b*ku yedi
Ziyaretçi

Odessa iyice yalan olmuş özellikle arkadia bölgesinde ukraynalıdan daha fazla türk görüyorum. “Damsız almak” nedir kelimesini bilmeyen ukraynalılara bu kelimeyi öğrettik ibiza club artık seçip alıyor adamları

odessa b*ku yedi
Ziyaretçi

gİDEN BAŞKA ÜLKELERE KARDEŞİM HER YIL GİTTİĞİM UKRAYNA GERÇEKTEN B*KU YEDİ

Muratt
Ziyaretçi

Kiev’e mi gideyim yoksa odessayamı gideyim admin ne diyorsun. Bu arada yazı on numara teşekkürler

Fırıncı Süleyman
Ziyaretçi

Ukrayna’da yaşamak istiyorum tavsiyeleriniz nelerdir ? ukrayna’da karnımı dıyurabilir miyim. Türkiye’de fırıncılık yapıyorum ukraynada hangi şehirde fırın açabilirim admin yardım et

Hastasıyız Dede
Ziyaretçi

Ben ukraynaya gittim çok beyendim antalyaya gitmektense ukraynaya gidin hem güzel hem ucuz. Çakallarla dans hastasıyız dedeeee

trackback

[…] iphone fiyatları yazımızdan önce daha önce yayınladığımız Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler isimli yazımızı da […]

trackback

[…] Ukraynaya gideceklere tavsiyeler hakkındaki popüler yazımızı okuyabilirsiniz. […]

Ukrayna'da kaldık
Ziyaretçi
Ukrayna'da kaldık

Ukrayna’dayız hangi gsm operatörlerini kullanmalıyız. Türkiye’yi aramak için en uygun hangisi ve burada en avantajlı internet i en hızlı olan gsm hangisi admin cevap ver

trackback

[…] Yahoo veritabanı üzerinden çekmektedir. Bu yüzden çok güncel şekilde size verileri iletir. Ukrayna gideceklere tavsiyeler yazımız üzerinde para konusunda bazı tavsiyeler verdik. Burada da bir tavsiye vermemiz […]

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Merhabalar seneye arkadaşımla ukraynaya gitmeyi düşünüyoruz bütçe olarak adam başı 2000 tl ile gitmeyi düşünüyoruz 2000 tl orda bize 2 hafta boyunca yeter mi veya 2000 liraya hangi şartlar halinde tatil yaparız?