Responsive Ad Area
Clickolic » Ukrayna Avrupa Birliğine Girecek Mi ?

Share This Post

Ukrayna Avrupa Birliğine Girecek Mi ?

Ukrayna Avrupa Birliğine girecek mi girerse ne zaman girecek merak ettiklerinizi açıklamaya çalıştık.

Ukrayna  Rus yanlısı olarak bilinen Viktor Yanukoviç‘den sonra avrupa eksenine daha fazla kaymaya

ukrayna-avrupa-birliği

Bu Görsel Wikipedia da bulunan https://en.wikipedia.org/wiki/Future_enlargement_of_the_European_Union adresinden alınmıştır.

başladı. Bunun Rusya ile yaşanan çatışmalarla birlikte daha fazla hissedildiğini gördük. Ukraynada insanların bir çoğu özellikle batı bölgesi Avrupa Birliğine girmek için oldukça istekli görünüyor. Peki gerçekten avrupa birliğine girebilecek mi ?

Avrupa Ukrayna’nın ekonomik uyumluluğunun 10 yıl kadar süreceğini düşünüyor. Avrupa’nın en büyük çekincelerinden bazıları ise Ukrayna’nın gerek yüz ölçümü gerekse nüfus olarak kalabalık olması. Avrupa Birliği’nin lokomotif ülkeleri dışında bu nüfusta ve yüz ölçümünde çok fazla ülke yok.

Ancak Avrupa ile tamamen kopmuş bir Ukrayna da görmüyoruz gerek Ukrayna’nın avrupa yanlısı tavırları gerekse Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması bu yolda emek harcandığını göstermektedir. Ancak Ukrayna’da hükümetin ilgisi hep aynı kalacak mı yoksa daha önce Viktor Yanukoviçin yaptığı gibi 180 derece dönülecek mi bunun hakkında birşey söyleyemem.

Ukrayna Vatandaşlarıyla Yapılmış Bir Röportaj

 

Ukrayna’nın Avrupa Birliğine Üye Olmasını Engelleyen Faktörler

  • Ukrayna’nın nüfus ve yüz ölçümü olarak büyük olması
  • Ukrayna Avrupa ülkelerine göre oldukça fakir olması
  • Rusya’nın baskıları
  • Ülkede zaman zaman ortaya çıkan demokrasi sıkıntıları
  • Avrupa birliği standartlarındaki eğitim kalitesinin yakalanması
  • Ukrayna’nın sınırlarında bulunan güvensiz hal
Sonuç olarak görünüyor ki önümüzdeki 10 yıl boyunca Ukrayna’nın Avrupa birliğine üye olması oldukça zor görünüyor.

Quarro sitesinde gördüğüm bir ankette İnsanlara Türkiye’nin mi yok sa Ukrayna’nın mı Avrupa Birliğine girmesi gerektiğini soruyorlar. Anketin büyük kısmı ikisini de istemezken isteyenlerde genellikle Ukrayna diyorlar. Bu düşünce avrupa toplumunun tamamında varsa belki toplumsal açıdan üyelikleri bize göre daha kolay olabilir.

İncele  Odessa Türk Restoranları

Benim Gözlemlediğim Durumlar

  • Ukrayna’nın büyük bir kısmının avrupa birliğine girmek istediğini düşünüyorum. Özellikle güney ve batı Ukrayna bu konuda çok istekliler.
  • Ukrayna’da hemen hemen kimse kısa bir süre içinde Avrupa Birliğine girebileceklerini düşünmüyor. Bu konuda oldukça umutsuzlar.
  • Hala bir çok devlet kurumunda rüşvet alındığın gördüğüm için ve eğitim sisteminin avrupa eğitim sisteminin çok gerisinde olduğunu düşündüğüm için bu konuları en sıkıntılı durum olarak görüyorum. Ayrca alt yapı konusunda da büyük sıkıntılar var. Temiz içme suyu , doğalgaz elektrik gibi konularda Türkiye’nin çok gerisindeler

Ayrıca Ukrayna’ya Gidecekler için Tavsiyeler isim yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir