Responsive Ad Area
Clickolic » Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Kurulumu (Ücretsiz Scriptler)

Share This Post

Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Kurulumu (Ücretsiz Scriptler)

E-ticaret, son yıllarda en hızlı gelişen sektör durumundadır. Satılacak ürüne ve müşteri kitlesine göre çeşitli e-ticaret yazılımları ortaya çıkmış ve her biri ortak amaç fakat farklı yazılım konsepti ile kullanılmaktadır. E-ticaret sitesi açmak isteyen birçok kişi, hangi yazılımı tercih edeceği konusunda büyük kararsızlık yaşamaktadır. Bu kararsızlık durumunun en temel sebebi, belirli bir yazılım tercih edildikten sonra, memnun kalınmadığı ya da işlerin büyüdüğü takdirde “taşınmanın” oldukça zor ve zahmetli olmasıdır. Örnek olarak WordPress üzerine kurulmuş bir E-ticaret sitesini, sıfır kayıp ve zahmlet ile Opencart yazılımına taşımak neredeyse imkansızdır. Bu scriptlerin yazılım alt-yapısı oldukça farklı prensiplere sahip olduğu için, olası bir script değişiminde e-ticaret sitesi sahipleri çok zor durumda kalmaktadır. İşte bu yazımızda, çeşitli e-ticaret yazılımlarının tanıtımını yapacak, avantajlarına ve dezavantajlarına değinecek, hangi scripti tercih etmeniz gerektiği konusunda aklınızda net fikirler oluşturacağız. Lafı fazla uzatmadan, neymiş bu scriptler bir bakalım;

Ücretsiz E-Ticaret Scriptleri

Opencart

opencart e-ticaretPHP tabanlı ve açık kaynak kodlu bir yazılım olan Opencart, herkes için ücresiz ve ücretsiz kalacaktır. Günümüzde e-ticaret sitelerinin çoğunuğu bu yazılım oluşturmaktadır. Bunun nedeni, üstte de belirttiğimiz gibi ücretsiz olmakla birlikte, kolay kullanım, e-ticarete “tam uyum” çeşitli tema seçenekleri, xml entegrelerine uyum ve zengin yönetim panelidir. Ücretsiz bir script olmasına rağmen en profesyonel şirketlerin bile OpenCart kullandığı bir gerçektir. Açık kaynak kodlu yapısı nedeni ile, bireysel kullanıcıların da çeşitli geliştirmeler yapması mümkündür. Yani php yazılım bilgisine sahipseniz, her şey elinizin altında oluyor. Herhangi bir yazılım dili bilmeseniz de korkacak hiçbir şey yok. Çünkü Opencart’ı kolay bir şekilde kurup, kullanımına hemen başlayabilirsiniz. Yine OpenCart’ı tercih etmenizi gerektirecek en önemli şeylerden biri de, çok fazla kullanıcısının olmasıdır. Dolayısıyla karşılaştığınız sorunların çözümünü bulmanız, diğer e-ticaret yazılımlarına göre daha kolay olacaktır. Tüm bunlarla birlikte OpenCart, arama motorları tarafından da oldukça sevilen bir scripttir. Çeşitli seo optimizasyonları ile arama motorlarına derdinizi anlatabilir, istediğiniz kelimelerde üst sıralara yerleşebilirsiniz.

PrestaShop

prestashop e-ticaretPrestaShop, tıpkı Opencart gibi php dili ile yazılmış, açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir e-ticaret yazılımıdır. İlk olarak 2007 senesinde yayınlanmış ve o tarihten itibaren dünyada ve Türkiye’de yüzbinlerce site tarafından kullanılır hale gelmiştir. 2010 yılında “en iyi” e-ticaret yazılımı ünvanını almış, 2011’de ise en çok tercih edilen iş yazılımı olmuştur. Hatta çeşitli “ücretli” e-ticaret sciptlerinin içerisinde PrestaShop’a ait izler bulmanız mümkündür. Yine açık kaynak kodlu yapısı tüm ipleri elinize almanıza olanak sağlıyor. PCI ve SSL uyumluluğu sayesinde e-ticaret sitelerinin olmazsa olmazı olan “güvenlik” şartını yerine getiriyor. Aynı zamanda PrestaShop ile çeşitli sosyal medya sitelerini tam entegreli hale getirebilir, kullanıcılarınıza üyelik ve satın alma işlemlerinde kolaylıklar sağlayabilirsiniz. PrestaShop’un yönetim paneli diğer yazılımlardan farklı olarak “Ajax” olarak kodlanmış ve görsellik açısından zengin bir yönetim imkanı sunmakta. Eğer çok ürünlü bir e-ticaret sitesi kurmayı planlıyorsanız, PrestaShop’u gözü kapalı tercih edebilirsiniz.

Magento

magento e-ticaretMagento, en iyi ücretsiz e-ticaret yazılımları listelerinde daima üst sıralarda kendisine yer bulur. Kolay kulum ve kolay yönetimi sayesinde, konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişilerce dahi çabucak kavranabilir bir dinamiği vardır. Yüzbinlerce website ve firmaların tercih ettiği bir yazılımdır ve tamamen açık kaynak kodludur. İçerisinde onlarca ödeme yöntemi modülleri sayesinde müşterlerinizin ödeme konusundaki tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Magento’yu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, çok güçlü bir alt-yapı kod sistemine sahip olmasıdır. Çok daha fazla varyasyona sahip olması nedeniyle sunucularınızı biraz yorabilir. Yani ucuz bir hosting servisine Magento kurmak hata olacaktır. Bu yüzden, eğer küçük çaplı bir e-ticaret işletmesi kurmak istiyorum derseniz, tercihinizi diğer e-ticaret yazılımlardan yana kullanabilirsiniz. Ancak profesyonel ve kurumsal bir hizmet vereceğim, yatırımım oldukça fazla olacak derseniz, Magento’yu gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

İncele  Profesyonel E-Ticaret Sitesi Kurmak için Gerekenler 2018

WordPress Woocommerce

woocommerce e-ticaretTüm bu e-ticaret yazılımlarının yanı sıra, WordPress ile de sağlam bir e-ticaret sistemi kurmanız mümkündür. Yine PHP tabanlı açık kaynak kodlu yapısıyla, geliştirmeye müsait ve ücretsizdir. WordPress’i diğerlerinden ayıran en önemli 2 özelliği vardır; Bunlardan birincisi kesinlikle SEO yani Arama Motoru Optimizyonu’na en uygun script olmasıdır. Örnek olarak Google, wordpress tabanlı sitelere daima öncelik vermektedir. Bu durum wordpressi tercih konusu yapan ilk etmendi. Bir diğer ise, eklenti çeşitliliğidir. WordPress, yukarıda saydığımız tüm yazılımların eklentilerinin toplamından daha fazla eklenti havuzuna sahiptir. Bu açıdan, hiçbir kod bilginiz olmamasına rağmen tek tuş ile istediğiniz eklentiyi kurabilirsiniz. Ancak WordPress, bir e-ticaret yazılımı amacı ile oluşturulmamıştır. Bu yüzdend diğerlerine göre çeşitli dezavantajları da mevcuttur. Ancak eklenti ve seo birincil önceliğiniz ise, tercih etmenizde bir sakınca bulunmamakta.

Proticaret

Proticaret, tamamen Türk yapımı bir E-ticaret yazılımıdır. Resmi websitelerinden indirip, kolay bir şekilde kurulabilir. Ücretsiz olması ve Türk kullanıcılarının isteklerine göre hazırlanmış olması bizim için büyük bir avantaj. Sınırsız kategori ve ürün özelliği, tema desteği, çeşitli sosyal medya entegrasyonaları gibi özellikleri bulunmakla birlikte, destek istediğiniz takdirde resmi sitelerinde yer alan canlı destekten yardım alabilirsiniz. Çeşitli hizmetleri ücretli olarak sağlayabiliyor, kolay bir şekilde “destek departmanı”na sahip oluyorsunuz. Yazılımın temeli kapalı kodlara sahip olsa da, tasarımsal kodların tamamı açık halde geliyor. Bu sayede tema konusunda kişisel geliştirmelere açık olduğu söylenebilir.

Ücretli E-Ticaret Scriptleri

Ücretli scriptlerin neler olduğundan bahsetmeyeceğiz. Yalnızca ücretli scriptlerin getirdiği avantajlardan söz etmek istedik listemizin son sırasında. Eğer belirli bir miktar karşılığı bir yazılım şirketine “kira” ödüyorsanız, birçok alanda yapılması gerekenlere, doğacak problemlere, çeşitli optimizasyonlara ve isteklerinizin yerine getirilmesine onların çözüm getireceğini unutmayın. Ücretli yazılımlar için arkaplanda daima işlerinizi halledecek birilerinin olması, sizin yalnızca ürünlerinizin satışına odaklanmanızı sağlayabilir ve başarı şansınızı arttırabilir. Ancak bu maddede “güvenilir” ve “yeterli” e-ticaret yazılımı desteği veren firmalar bulmanız çok önemlidir. Sisteminiz için harcağınız miktarın değeceğine inanmadığınız da, kesinlikle böyle bir kira bedeli altına girmeyin. Ancak karşı firmanın sizi birçok konuda tatmin edeceğine inandıysanız ve kurumsallıklarından şüphe duymuyorsanız, ücretli scriptleri de tercihlerinizin arasına koyabilirsiniz.

Listede yer alan e-ticaret yazılımlarının tamamını ücretsiz bir şekilde kurabilir ve kullanabilirsiniz. Elbette piyasada onlarca ücretli/ücretsiz e-ticaret yazılımları bulunmakta ancak biz sizler için, listede almaya değer ve güvenilir scriptleri derledik. Bu scriptlerin nasıl kurulacağı hakkında teknik bilgilerin tamamını yazılımların resmi websitelerinden öğrenebilirsiniz. Eğer zorlanırsanız, hosting hizmeti kiraladığınız firma ile görüşürüp, kurulum yapmalarını talep edebilirsiniz. Bu tarz talepleri hosting firmalarının tamamen ücretsiz olarak sağladığını bilmenizi isterim.

E-ticaret hayatınızda başarılar dileriz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir