Responsive Ad Area
Clickolic » Tesbih Nedir?

Share This Post

Tesbih Nedir?

Tesbih Nedir?

Arapça bir kelime olan tesbih; “s,b,h” harflerinden türetilmiş bir fiilin nesnesidir. Tesbih kelimesinin anlamı ise kısaca anmak, hatırlamak, saymak gibi sözcüklere karşılık gelmektedir. Ayrıca da İslami terminoloji içerisinde: Allah’ı anmak, Allah’ı yüceltmek, Allah’ı zikretmek anlamlarına da gelmektedir.

İslam ile özdeşleşen bir motif haline gelen tesbih: Müslümanların vazgeçilmez aksesuarlarından birisidir. Müslümanların yaptıkları zikirler esnasında kaç adet zikir çektiklerini hatırlamak için tesbih kullanırlar. Müslümanların yanı sıra pek çok din de tesbih kullanmaktadır. Bunlardan bir tanesi Budistlerdir. Budistlerin kullanmış olduğu tesbih, 108 taşlıdır. Buna karşılık Müslümanların kullanmış oldukları tesbihler ise, “11, 33 ve 99” taşlıdır. Yapılan araştırmalara ve yapılan analizlere göre Müslümanların tespihi Budistlerden aldığı düşünülmektedir. Hıristiyanlar ise tesbih ile ilk defa Papa V. Pius’un kaleme almış olduğu bir yazısında: Dominikus isimli bir kişinin ilk kez 1221 yılında Avrupa medeniyetini tespih ile tanıştırdığını yazmaktadır.

Tespihin tarihine dönüp bir baktığımız zaman, en az bizim kadar eski olduğunu fark etmemiz şaşırtıcı olmaz sanırım. Tarih öncesi dönemlerde, henüz insanların avcılıkla uğraştığı zamanlarda tespihin en ilkel modeline rastlarız. Şöyle ki, avcıların avladıkları hayvanların kemiklerini bir ip vasıtasıyla boyunlarına asmaları, başarılarını sayma veya bir güç göstergesi olarak algılanıyordu. En ilkel dönemlerden günümüze kadar gelen ve halen varlığını sürdüren bu nesne, bulunduğu her dönemde farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmıştır.

Yazar: Çağrı Güngör

İncele  Yılan Ağacı Tesbih

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir