Responsive Ad Area
Clickolic » Söz ve Nişan Hazırlıklar Listesi

Share This Post

Söz ve Nişan Hazırlıklar Listesi

 

Çok yakın süreçte tattığım bir tecrübe olarak size söz hazırlıklarını anlatmaya çalışacağım.

Bu süreçte olanlar daha iyi anlayacaktır bilindiği üzere artık son yıllarda yapılan söz merasimleri de bir nevi nişanı aratmıyor. Eskisi gibi değil. Ondan merak edenler için elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Öncelikle bu süre zarfının çok heyecan dolu ve mutluluk verici olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Söz kesilme zamanı belli olduktan sonra geri kalan hazırlıkların hepsi ard arda kolay bir şekilde hallediliyor. Yapılan bu hazırlıkların hepsinin isteğe bağlı olduğunu unutmayalım.

Söze veya Nişana Katılanlar için Hatıra ve Hediye

Biz öncelikle sözümüze katılan misafirlere teşekkür etmek adına kartvizit boyutunda fotoğrafımızın basılı olduğu magnetler hazırlattık. Bu magnetler gibi hatıra için bir çok seçenek de mevcuttu. Şekerlemeler , lokumluklar, çuval şeklinde keseler ve mumlarda oldukça moda

 

İkinci adım söz alışverişine çıkıldı. Söz alışverişine erkek tarafından anne ve damat, aynı şekilde kız tarafında da anne – kız şeklinde çıktık. Merak edilenlerden bir tanesi söz bohçasında ne oluyor. Kız bohçasının daha dolu olduğunu belirtmeliyim. Gelinin sözde giyeceği kıyafet ayakkabı ve portföy çantası erkek tarafından alınıyor. Daha sonra söz bohçası içerisinde kız için gecelik, iç çamaşırları, terlik, parfüm, seccade havlu tesbih, patik, eşarp gibi eşyalar bulunuyor. Erkekte de pijama takımı, iç çamaşırı, terlik, seccade, tesbih, havlu gibi eşyalar bulunuyor. Yüzüklerin konulacağı söz tepsisi de gerekli. Şimdiki zamanda çok özenli ve güzel tepsiler bulmak mümkün. Bu sizin için özel bir an olacağı için yeni bir kahve fincanı takımı almanızı tavsiye ederim. Bilindiği gibi artık damat fincanı da var. Damat için ayrı kahve fincanı. Değişik şekilli ve yazılarıyla beraber işe biraz da renk ve espri katıyor.

Yüzük olayı da genelde kız tektaş takıyor sözde. Fakat isteğe bağlı olarak beştaş veya tam tur yüzükleri tercih edenler de oluyor. Erkekte ise sözde yüzük olmuyor. Ama tabiki sözden nişana geçiş olan sürede gümüş bir yüzük ideal olacaktır. Kızın söz yüzüğü erkek tarafından alınır.

Söz kız evinde kesilir. Söz hazırlıklarında kız evinde pasta, börek, kurabiye, tatlı tarzında yiyecekler hazırlanır. Biz tatlı yerine de söz pastası kesmeyi tercih ettik. Söz çiçekleri ve çikolataları erkek tarafı tarafından gelirken getirilir. Tabi bu anların çok fazla heyecanı olduğu için ne yapılacağı kestirmeden zor olmuyor değil. Çiçeği içeri girerken damadın elinden gelinin alması gerekmektedir. Söz masası ise misafirlerden gelmeden önce hazırlanmıştır. Yapılan ikramlar, erkek için hazırlanan bohça masada durmaktadır. Masa isteğe bağlı olarak süslenebilir. Daha sonra erkek tarafının getirdiği çiçek, çikolata ve bohça da masaya konulur. Yüzükler birbirine bağlanmış şekilde tepside beklemektedir.

Çok merak edilen konulardan bir tanesi ise istemede kahvenin ne zaman ikram edileceğidir. Genelde kahve isteme başlamadan önce yapılır ve ikram edilir. Kahve biter bitmez erkek tarafında bir aile büyüğü tarafından cümleye başlanır.

Söz ve Nişan Tepsisi

Söz ve nişan tepsileri hazırlıklar içerisinde önemli ve nerdeyse olmazsa olmazlar arasındadır. Nişan tepsisi söz ve nişan kültüründe bulunan en eski geleneklerden biridir. Tepsilerin süslenmesi de yine en eski alışkanlıklardan biridir. Tek fark ise süsleme çeşitlerinin nerdeyse her birkaç yılda bir değişime uğramasıdır. Yazımızı sürekli güncel tuttuğumuz için her yılın modasına bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

İncele  Kibriti kim icat etti?

Son bir kaç yılın modasını ağaç yüzük tepsileri oluşturmaktadır. Bunun şirin bir şekilde süslenerek hazırlanması tabiki kız tarafının üzerine düşen sorumluluklar arasındadır.

Ahşap tepsilerin beraberinde sözlenecek ve nişanlanacak kişilerinin isimlerinin lazer ile kesilmiş ahşap aksesuarı ve tarih yazılması da eklenen hatıra özellikleridir. Ahşap tepsiler aynı zamanda yapay ve gerçek süsler ile süslenebilir.

 

Damada Tuzlu kahve nasıl hazırlanır?

Damat adaylarına özel bir kahve hazırlanması ve bu kahvenin diğerlerinden farklı olması bir gelenektir. Farkı ise lezzetidir. Herkesin bildiği gibi damada tuzlu bir kahve adettendir. Damadın kahveyi beğenmesi şart içerken yüzünü ekşitirse ileride de eşine çok yüz ekşiteceği getirdiğine inanılıyor.Damadın kahveyi içtikten sonra tebessüm etmesi ve kahvenin lezzetli olduğunu söylemesi oldukça hoş karşılanmaktadır.

Tuzlu kahve ülkemizin güzel geleneklerinden biridir. Nesilden nesile aktarılmıştır. Ancak bazı yörelerde bu tuzlu kahvenin gelinin damat adayını istemediği anlamına da geliyormuş.

Tuzlu kahveyi içerken damat kadar damadın annesinin suratına bakmaktada fayda var. Genellikle sanki kendisi içmiş gibi hisseder.

Kız İsteme Heyecanı

Bütün bu söz ve nişan merasiminde en önemli ve en çok kafa yorulan durum haliyle tarafların en çok heyecanlandığı kısım kız isteme merasimidir. Bu durumda ailenin reisi , eğer yoksa büyüklerden biri genellikle besemele çekerek standart sözleri söyler

“Allahın Emri Peygamberin Kavliyle Kızınız x’i Oğlumuz y’ye istiyoruz.” bu sözler söylenirken damat ve gelin adayı içlerinden bir sorun çıkmasın diye bütün bildikleri duaları okurlar. Tatlı bir dille aile damat a kızımıza nasıl bakacaksın canından çok sevecek misin tarzında sorular sorulur. Bu konuşma sırasında genellikle anne tarafları sözlere çok dahil olmazlar.

Nişan ve Sözde Yüzük Merasimi

 

İstemeden sonra yüzük takma merasimine geçilir. Yüzük seçerken dikkatli olmak ve detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor. Uzun bir süre takacağınız ve hayatınızın en büyük değişimlerini yaşayacağınız bir dönemde size belirli hisler yaşatacak bu yüzüğü beğenerek almanızda fayda vardır.

Nişan ve söz yüzükleri sağ el parmaklarına takılırken. Söz yüzüğü genelde gümüş nişan yüzüğü ise genelde altın olmaktadır. Ancak bunun istisnası çok yaşanmaktadır. Bir çok genç ise nişan ve söz yüzüğünü tek bir yüzük olarak tek seferde takmaktadır.

Yüzük genelde kız tarafında bir büyük tarafından takılır ve kurdele kesilir. Takı takılır. Söz nişan gibi olmadığından takı takma da isteğe bağlı olacaktır. Yüzük takma merasiminden sonra büyüklerin elleri sırayla öpülür ve pasta kesmeye geçilir.

Çikolata İkramı

En son merasimin sonunda ise erkek tarafından getirilen çikolatalardan gelen misafirlere ikram edilir. Misafirleri uğurlarken hazırlanan süslemeler verilir.

Erkek ve Kadın Bohçası

Kız tarafı için getirilen bohça bir odada gelenlerin bakması için açılır ver sergilenir. Erkek bohçası ise söz merasimi olduktan bir süre sonra kız ve ailesi tarafından erkeğin evine giderek götürülüp teslim edilir.

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
adminSeliha Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback

[…] yazımızda sizlere kısa ve öz bilgiler vermeye çalıştık. Yine söz ile alakalı olan “Söz Hazırlıkları Listesi” yazımızı okuyarak daha planlı bir şekilde hazırlık […]

trackback

[…] Söz ve nişan  Hazırlıkları listesi ve söz nişan yüzüğü için kurdeleyi kim keser gibi benzer nitelikte yazılarımız bulunmaktadır. İnceleyebilirsiniz. […]

Seliha
Ziyaretçi
Seliha

Sözüm için tüm hazırlıklarımı ve listemi bu sitede araştırma yaparak hazırladım. Yazılarınızı genel olarak beğenedim ancak eklemek istediğim bir şey var. Çok güzel ürünler paylaşmışsınız. Ancak ürünleri nereden alacağımızı ve fiyatlarını yazmamışsınız. Bunlar hakkında da bilgi almak istyirouz.