Responsive Ad Area
Clickolic » Seo Uyumlu Makalede Anahtar Kelime Oranının Önemi Nedir ?

Share This Post

Seo Uyumlu Makalede Anahtar Kelime Oranının Önemi Nedir ?

Seo uyumlu makale hakkında bir çok yazı yazdık. Yazmayada devam ediyoruz. Anahtar kelime ve anahtar kelime analizinden önce her zaman söylediğimiz birşeye dikkat çekmekte fayda var; Seo uyumlu makale değil seo uyumlu içerik olarak söylenmesi gerekiyor.

Türk Dil Kurumuna Göre Makale, Bilim, fen konularıyla siyasal, ekonomik ve toplumsal konuları açıklayıcı veya yorumlayıcı niteliği olan gazete veya dergi yazısı.

Konumuza geri dönecek olursak Öncelikle anahtar kelime ve anahtar kelime oranı nedir ?

Anahtar Kelime Oranı Nedir ?

Anahtar kelime oranı arama motorlarında aranan anahtar kelimelerin web sitesi içerisinde bulunma oranıdır. Yani ortalama 100 kelimede kaç kelime benim anahtar kelimemi içeriyor

Anahtar kelimemin kedi olduğunu varsayalım. Benim yazdığım içerikte yani size göre makalede 300 kelime olduğunu düşünelim. Bu 300 kelimelik yazı içerisinde 6 kere kedi geçiyorsa. %2 olarak kedi geçme oranı vardır.

Anahtar kelime oranı hesaplamak içn matematiksel işlemlere ihtiyacınız olsa da sizin yerinize web sayfalarındaki anahtar kelime oranını ayarlayan eklentiler bulunmaktadır. Eğer wordpress bir sayfa kullanıyorsanız. Yoast Seo sizin için diğer herşey ile birlikte bunu da yapıyor.

Anahtar Kelime Oranı’nın Seo için Önemi Nedir ?

Bu sorunun cevabı iki kelimede saklı alaka ve doğallık.

Alaka ile başlayalım. Arama motorları kullanıcılara istedikleri sonuçları vermek için yazılımlarını süreklianahtar kelime geliştirirler yazılımların başarılı olması içinse aranan sorgular ile çıkan sonuçların alakalı olması gerekmektedir. İşte bu alakayı metinleri tarayarak elde ederler. Metinler içinde bulunan anahtar kelimeler, LSI keywordler, kelime grupları doğru sonucu vermek için arama motorlarının en büyük dostudur. Yani anahtar kelimemin sık geçmesi benim için bir avantaj sağlayacaktır.

Ancak bu kural bazı kötü niyetlilerin iş başına geçmesine ve alakasız da olsa alakalı gibi gösterme çabalarına girmelerine sebep oluyor. Onlarca kez belirli anahtar kelimeler kullanılıyor. İşte burada doğallık ortaya çıkıyor. Arama motorları doğal bir yazıda yüzde kaç anahtar kelime geçtiğini belirleyip bunu optimum bir değer olarak düşünüyorlar.

Sonuç
Sonuç olarak anahtar kelimelerimizi yazılarımızda sık sık geçirmeliyiz ancak abartıya gidersek bu bize fayda değil zarar getirir. Yoast’ın ve birkaç seo otoritesinin söylemlerinden yola çıkarak %1,5 – 2,5 arası ideal bir sonuçtur.

Bu yazıyı beğendiyseniz anahtar kelime analizi yazımı da okunmanızı tavsiye ederim.

İncele  Wordpress Gutenberg Nedir ?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir