Responsive Ad Area
Clickolic » Questions » Ukrayna Hangi Dili Konuşuyor ?
Selanikli Göçmen Staff asked 2 sene ago

Ukrayna’da hangi diller konuşuluyor ? Rusça öğrenmek için veya üniversite eğitimi için hangi dilleri bilmem gerekiyor. Rusça mı konuşuluyor yoksa Ukraynaca mı ? Üniversiteler hangi dilde eğitim veriyorlar ? Kariyerime ukrayna da devam etmek istiyorum ve ukraynaca , rusça , ingilizce arasında sıkışıp kaldım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

1 Answers
admin Staff answered 2 sene ago

Ukrayna’nın resmi dili Ukraynacadır. Ukraynaca tüm eğitim kurumları ve devlet kurumlarında kullanılması gereken dildir. Ayrıca ülkenin büyük bir çoğunluğu Ukraynaca konuşmakta ve ülkenin çok büyük bir kısmı ukraynaca bilmektedir. Bunun yanında güney ve doğu ülkelerinin bazılarında halk rusça konuşmaktadır. Ukraynaca bildikleri halde alışkanlık ve kültürlerinin gereği olarak rusça konuşmaktadırlar. Bu insanların rus yanlısı olduğunu düşünmeyin uzun süre odessa da kalmış biri olarak söyleyebilirim ki odessa halkının büyük çoğunluğu rusça konuşmakta ve asla rus bağımlığına girmek istememektedirler. Bir çoğu ise bu olaylardan sonra rusyaya karşı büyük bir tepki göstermişlerdir.
İngilizce ise daha çok üniversitede ve okullarda öğrenilen bir dildir. Bu konuda ülkemize oldukça yakındırlar ingilizce bilen kişi çok fazla olmamakla beraber üniversiteli gençlerin bir çoğu çat pat ingilizce konuşabilmektedir.
Türkçe ise bazı kesimler tarafından konuşulmaktadır. Bunlar

  • Gagavuzlar
  • Türkler
  • Azeriler
  • Kırım Tatarları

Türkçe’nin bir çok lehçesinde konuşuluyor. Her türkçe konuşanıda tam olarak anlamayabilirsiniz.