Responsive Ad Area
Clickolic » Paduk (Kan Ağacı) Ağacından Tesbih Nedir ?

Share This Post

Paduk (Kan Ağacı) Ağacından Tesbih Nedir ?

Paduk (Kan Ağacı) Ağacından Tesbih

Afrika’da çokça yetişen ve ana vatanı olarak Afrika’yı gösterebileceğimiz paduk ağacı, bir diğer adıyla da kan ağacı, çok sert ve çok dayanıklı bir ağaç türüdür. Kırmızının açık tonlarından başlayarak, kırmızının koyu tonlarına kadar değişen renkleri, oldukça düzgün ve güzel dokusuyla tesbih yapımı için biçilmiş kaftan gibidir.

Ağacın iç kısmı ile kabuk kısmı arasında kalan, altı ila on santimetre arasında değişiklik gösteren bölge krem rengi, ağacın özü diyebileceğimiz daha iç kısımları ise kırmızıya yakındır. Bu kısım ağaç kesildikten sonra daha mora çalan bir renge dönüşmektir. Ağacın bizlere sunmuş olduğu bu renk cümbüşü, tesbih gibi bir çok çeşide sahip olan bir nesnenin kullanım alanına girmesinde çok büyük bir ana unsur olmuştur.

Paduk veya bilinen diğer adıyla Kan Ağacı tesbih, dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Genellikler ipeksi dokudaki damarları sade bir görünümdedir. Bu sade görünümünün yanında cila yapılmaya müsait bir yapıya sahip olan ağaç, tesbih ustalarının gözdelerindendir. Cilalanabilir olması demek o ağacın çok uzun ömür yaşaması, yaşlanması demektir. Kan Ağacı da oldukça uzun ömürlü bir ağaçtır, bu sebeple cilalanabilmektedir. Kehribar tesbih‘lerden sıkılanlar için yeni bir tesbih

Kan Ağacının yetiştiği başlıca yerler: Ekvator Ginesi, Gabon, Kongo, Zaire, Nijerya ve Angola gibi Afrika ülkeleridir. Bu ve benzeri Afrika ülkelerinde yetişen bu ağaç, Avrupa’ya ve Türkiye’ye kolay ulaşabilmesinden dolayı da ayrı bir öneme sahiptir.

Kaynak: İnan Tesbih

İncele  Demirhindi Tesbihi Nedir ? İnan Tesbih Açıkladı

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir