Responsive Ad Area
Clickolic » Osmanlı Devletin’de Tesbih Kültürü

Share This Post

Osmanlı Devletin’de Tesbih Kültürü

Osmanlı’da Tesbih

Osmanlı’da tesbih bambaşka bir yapıya bürünmektedir. On altıncı yüzyıldan itibaren Osmanlı’nın payitahtında yani İstanbul’da harikulade tesbihler imal edildi ve vitrinlerdeki yerlerini almış bulundu. Halk arasında ve saray çevresinde o kadar sevilen, ilgi ve rağbet gören tesbih hakkında dönemin padişahları bile birçok defa araştırmalar yaptırmıştır.

Osmanlı’da el sanatlarının ciddi aşamalardan geçip ustalık dönemini yaşadığı dönemde, tesbihler de İslam’daki anlamlarından sıyrılıp yepyeni bir anlam kazanmıştır. Önceleri Allah’ın doksan dokuz ismine atıfta bulunmak amacıyla, doksan dokuzlu tesbihler üretilmiş, ancak taşımada ve kullanımda yarattığı zorluklardan dolayı taş sayısı otuz üçe indirilmiştir.

Osmanlı’da tesbihler her meslek gruplarına has olmak üzere farklı farklı dizayn edilmekteydi. Örnek verecek olursak: Kuka adı verilen tesbihi doktor çevresi kullanırdı. Kuka tesbihinin antibakteriyer özelliği sahip olması, onu doktorların tercihi haline getirmiştir. Ayrıca da Osmanlı kültüründe develer mübarek hayvanlar olarak kabul görürdü. Bu yüzden deve kemiğinden de tesbihler üretilmiştir. Deve kemiğinden üretilen bu tesbihleri daha çok tüccarlar ve kervansaraylar kullanmaktaydı.

Özetleyecek olursak tesbih, Osmanlı devletinde bir zamanlar kimlik gibiydi. İnsanların meslek gruplarını, aşiretlerini, dergahlarını, loncalarını, memleketlerini ve hatta ailelerinin bile tespitinde önemli bir rolü vardı. Şöyle ki; Osmanlı’da farklı aşiret ve toplulukların, etnik grupların, dini grupların, halkın ve saraylının kendine has motifleri olan tesbihlerinin olması, tesbihi bir kimlik statüsüne getirmişti.

Yazar: Çağrı Güngör

İncele  Gül Ağacından Tesbih Nasıl Yapılır ?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir