Responsive Ad Area
Clickolic » Öd Ağacı Tesbih ? İnan Tesbih’den Detaylar

Share This Post

Öd Ağacı Tesbih ? İnan Tesbih’den Detaylar

Öd Ağacından Tesbih Nedir ?

Genellikle tütsü yapımında kullanılan bu ağaç, bazı kabile dinlerinin ibadetlerine yakılarak kullanılmaktadır. Yandığı zaman etrafa hoş kokular yayan bu ağacın kabuğu ve odunu çok kıymetlidir. Tropik iklimin yaşandığı kuşakta yetişen Öd Ağacı, Sarısabır olarak da bilinmektedir. Ağacın yaprakları ve çiçekleri tıpkı bir rozeti andırmakta olup, yerden yukarı doğru çıkarken bükülmektedir. Bu çiçeklerin renkleri ise kırmızı veya sarı olabilmektedir.

Yaklaşık altmış santim çapa ulaşabilen ve neredeyse kırk metre boya kadar uzayabilen ve de dört mevsim yeşil kalan büyükçe bir ağaç türüdür. Kesildiği zaman esmer odunlar olarak satılmakta olan ve vişne çürüğü rengi, kahverengi ve hatta mor olarak da karşımıza çıkmaktadır. Oldukça dayanıklı ve sağlam olan Öd Ağacından elde edilen ahşaplar oldukça ağırdır.

Öd Ağacının tesbih yapımında tercih edilmesinin ana nedeni yaymış oldupu kokudur. Özellikle tesbih çekilmeye başlandığı zaman ortaya çıkan koku muazzamdır. Baharat esanslı ve hafif bir koku yayan bu madde genellikle zencefil kokusuna da benzetilmektedir. Renklerinin şıklığı ve yaydığı koku birleşince tesbih severlerin aklını başından alan bu tesbih, oldukça kıymet görmektedir.

Öd Ağacının yetiştiği bölge ve yerleri sayacak olursak: Suriye, Güney Avrupa ve Arabistan yarımadasında bir yayılış göstermektedir. Ayrıca, ılıman bölgelerdeki park ve bahçelerin dekorasyonu içinde kullanılmaktadır. Bu bölgeler ise başlıca şunlardır: Antalya ve Akdeniz sahil şeridinde buluna ülke ve şehirleridir.

Kaynak: İnan Tesbih

İncele  Demirhindi Tesbihi Nedir ? İnan Tesbih Açıkladı

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir