Responsive Ad Area
Clickolic » Kuka Tesbih Nedir ? Nasıl Kararır – İnan Tesbih Açıkladı

Share This Post

Kuka Tesbih Nedir ? Nasıl Kararır – İnan Tesbih Açıkladı

Kuka Meyvesinden Tesbih Nedir ?

Kuka, bir ağaç değildir. Bir meyve olan kuka bitkisi, kendisinden yapılan tesbihe de adını vermiştir. Özellikle Osmanlı devletinin döneminde yoğun biçimde kullanılan bu meyveden yapılan tespih, mikrop kırıcı özelliğinin olduğuna inanılmasından dolayı hekimler tarafından sıkça kullanılmıştır. Osmanlı’da her meslek grubunun kendisine özgü bir tesbihinin olduğunu hatırlatırsak, bu kuka tesbihi de hekimlere özgü idi.

Tıpkı Hindistan cevizi meyvesine benzeyen meyvesinin içindeki etli kısım ayrılarak işlenir ve tesbih elde edilir. Kukanın kaygan ve düzgün yapısı ile el temas ettikçe renginin git gide değişerek koyulaşması, kuka tesbihini diğer tesbihlerden ayıran en belirgin özelliktir. Bunun yanında mikrop kırıcı bir yapıya sahip olması da bu tesbihi benzersiz kılmaktadır.

Kukadan yapılan tesbihler oldukça haif ve zariftir. Hafif ve kibar bir yapıya sahip olması sizi aldatmasın, aksine oldukça dayanıklı ve her türlü dış etkiye karşı sağlamdır. Günümüzde halen kullanılan ve sıklıkla hediye olarak tercih edilen bu tesbih aradan yüz yıllar geçmesine rağmen güncelliğini korumuştur. Temizliğe ve titizliğe özen gösteren kimselerin başta olmak üzere, birçok kimsenin tercih listesinde yer almaktadır.

Kuka bitkisinin bulunduğu ve yetiştirildiği başlıca bölgeler: Okyanusya ülkelerinden Endonezya ve Hindistan; Güney Amerika ülkelerinden Brezilya sayılabilir. Bu meyvenin bu bölgelerde yetişmesinin ana nedeni; bu ülkelerin aynı enlem üzerinde bulunması ve aynı iklim tiplerinin yaşanmasıdır.

Kuka Tesbih Nasıl Kararır ?

Kuka tesbih elde zaman geçirdikçe kararır ve parlamaya başlar. Bunun daha fazla olmasını istiyorsanız ceviz kabuğu içerisinde de bekletebilirsiniz.

Kaynak: İnan Tesbih

İncele  İslamiyet'te Tesbih Kültürü

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir