Responsive Ad Area
Clickolic » HIV ve Aids Testleri

Share This Post

HIV ve Aids Testleri

HIV virüsü İnsan bağışıklık sistemini hedef alan bir virüs olup bulaştığı bireylerde bağışıklık sisteminin zarar görmesine ve dolayısıyla çevreye karşı bu kişilerin nispeten savunmasız olmasına sebep olabilen bir virüstür. Testler sayesinde anlaşılabilen bu virüs Ağırlıklı olarak kan yoluyla bulaşan bu virüs cinsel ilişki sırasında da bulaşmaktadır.Tabiki cinsel ilişkinin kan transferine göre daha yaygın olması cinsel ilişkiyle bulaşma miktarının daha fazla olmasına sebep olmaktadır.

HIV veya Aids nasıl anlaşılır ? Testler Sonuç Verir mi

HIV virüsü ve aids aslında aynı şey değildir. HIV bir virüs iken aids bu virüsün tedavi edilmediğinde karşınıza çıkabilecek hastalıktır. Aids hastalığı’nın bir çok semptomu bulunmaktadır. Ancak bunların bir çoğu uzun vadede kendini göstermektedir. Bu yüzden eğer bu virüsten şüpheleniyorsanız. En kesin sonuç büyük oranda doğruluk payı olan HIV testleridir.

Temel belirtileri ise şöyledir ;

lenf bezlerinde büyümeler,

ağız ve deride tekrarlayan uçuk,

yara ve lekeler,

nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş,

gece terlemeleri,

kilo kaybı,

ishal, öksürük

Tüberküloz,

pamukçuk,

diğer bakteri

mantar 

protozoan hastalıklar

HIV ve Aids Testleri Nelerdir ?

HIV testlerinde temel üc farklı metod bulunmaktadır. Bunlar aşağıdadır. KAYNAK: https://aidsinfo.nih.gov/understanding-hiv-aids/fact-sheets/19/47/hiv-testing

  • Antikor testleri , kandaki HIV antikorlarını veya ağızdan gelen sıvıları kontrol eder. HIV antikorları, vücudun HIV enfeksiyonuna yanıt olarak ürettiği hastalıklarla mücadele proteinleridir. Bir kişinin vücudunun HIV enfeksiyonunu tespit etmek için bir antikor testi için yeterli antikor üretmesi 3 ila 12 hafta sürebilir. (Başka bir deyişle, çoğu insanda antikor testleri için pencere dönemi enfeksiyon zamanından 3 ila 12 hafta arasında bir yerdedir.)
  • Kombinasyon testleri (antikor / antijen testleri) , kandaki hem HIV antikorlarını hem de HIV antijenlerini (virüsün bir kısmını ) tespit edebilir. Bir kombinasyon testi, HIV antikor testinden önce HIV enfeksiyonunu tespit edebilir. Bir kişinin vücudunun HIV enfeksiyonunu tespit etmek için bir kombinasyon testi için yeterli antijen ve antikor üretmesi 2 ila 6 hafta sürebilir. Birleşik testler Amerika Birleşik Devletleri’nde daha yaygın hale geliyor.
  • NAT , kandaki HIV’i arar. NAT’lar, bir kişinin HIV ile enfekte olduktan yaklaşık 7 ila 28 gün sonra HIV enfeksiyonunu tespit edebilir. Kişiler yüksek riskli bir maruziyete sahip olmadıkça veya HIV enfeksiyonunun erken belirtileriyle olası bir maruziyet göstermedikçe, NAT’lar çok pahalıdır ve HIV taramasında rutin olarak kullanılmamaktadır.
İncele  Unutkanlıktan Kurtulmak İçin Tavsiyeler

Yukarıdaki Testleri Daha’da Özelleştirirsek Aşağıdaki Listeyi Çıkartabiliriz.

  • P24 Antijen Testi
  • 4.nesil p24 antijen testi
  • HIV 1/2 antikor testi
  • HIV Duo Ultra Testi
  • Anti–HIV Testi
  • CD4 Testi
  • HIV RNA PCR Testi

HIV RNA Testi Nedir ?

HIV RNA testi hiv testleri arasında en hassas testlerden biri PCR (Polymerase Chain Reaction) ( Polimeraz zincirleme tepkimesi) testidir. Profesyonel ve konu hakkında uzman saygın Mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılmaktadır..
Günümüzde en erken sonuç veren HIV testlerinden biridir.Ülkemizde de bir çok labaratuar bu testi yapmaktadır.. 
Hassas bir test olan HIV RNA diğer testlere göre biraz farklılar taşımaktadır., diğer testlerden farklı olarak HIV virüsünü direkt olarak araştırmaktadır. Diğer testlerin bir çoğu antikor ve antijen ararken, HIV RNA testi Antikor veya antijen araştırması yapmamaktadır.
HIV RNA testi ile HIV virüsünün genetik yapısı çoğaltılır ve varsa eğer virusun RNA ları ölçülecek ve saptanılacak seviyelere getirilir.
HIV enfeksiyonunun kişiye bulaşmasını takip eden 9-11 gün arasında virusun RNA ları kanda bulunabilmektedir.
Doğruluk oranı da yüksek olan bu test Şüpheli ilişkiden sonraki 28. günden itibaren % 100 lere varan oranlarda kesin tanı koydurmaktadır. Ancak bu metot diğer testlere göre çok daha pahalı ve uygulaması zahmetli bir testtir. 
PCR testi konusunda deneyimli laboratuvar uzman ve çalışanlarınca uygulanması büyük önem taşımaktadır. Kaynak: tahlil.com

HIV(Aids) testi yaptırmadan önce muhakkak test yaptıracağınız yer veya doktorunuz ile konuşunuz. Her testin amacı ve yapıldığı tarihler farklılık göstermektedir. Ayrıca unutmamalısınız ki HIV tedavisinde oldukça etkili gelişmeler sağlandı ve ulaşımı çok daha kolaylaştı. Bu konuda en önemli unsur virüs enfeksiyonunu mümkün olduğunda erken tespit etmektir.

hiv testi
Son 30 Yılda HIV virüsü tespiti için hazırlanan testlerin gelişimi.

Bu yazıda bulunan içerikler kaynak gösterilerek hazırlanmıştır. Sadece fikir vermek amaçlı olup eyleme geçmeden önce hekimleriniz ile irtibata geçmelisiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir