Responsive Ad Area
Clickolic » E-Ticaret’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

Share This Post

E-Ticaret’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

E-Ticaretin Avantajları

E-ticaretin avantajları birçok yerde dillendirilmiş, birçok yazıda yüzeysel olarak bahsedilmiş bir konu. Ancak biz bu yazımızda, E-ticaret’in tüm avantajlarına detaylı şekilde değinecek, aynı zamanda dezavantajlarından da bahsedeceğiz. Tabiiki bu avantajlar, real ticarete göre yapılacaktır. Aynı şekilde dezavantajlar da. Şimdi İstanbul’un en işlek caddesinde bir mağazanız olduğunu düşünün. Ve bu mağazanızın size açacağı tüm sorumluluk ve masrafları… Tabiiki bu sorumluluk ve masrafların da çeşitli olumlu etkileri söz konusu. İşte bu yazımızda bu konunun derinliklerine inecek, eğer ticaret ile uğraşan biriyseniz, niçin bir E-ticaret sitesine sahip olmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağız. Hadi başlayayalım;

7/24 Açık Mağaza

Şüphesiz, 7 gün 24 saat hizmet veren bir dükkan, daima rakiplerinin önünde olacaktır. Hatta modern dünya ile birlikte biyolojik saat denen kavram oldukça yıpratılmış durumda. Yani eski zamanlarda gece 00:00 ile 06:00 arasında sokakta ya da evde uyanık bir insan bulmanız imkansıza yakınken, modern dünya uyanık kitleleri homojen bir şekilde saat dilimlerine dağıtıyor. Yani gündüzcüler ve gececiler tam olarak %50 ye %50 oranlanmasa da, %25 lik gibi büyük bir kitle hayatı tersine yaşıyor diyebiliriz. İşte E-ticaretin en güzel yanı, saat, gün, mevsim ne olursa olsun daima hizmet veren bir sisteminizin olmasıdır.

Ağır Kira Bedelleri

Bir E-ticaret sitesini deyim yerindeyse “bedavaya” kurabilirsiniz. Tabiiki çok daha profesyonel işler yapmak istiyorsanız belli bir meblağ ödemek durumunda kalabilirsiniz ancak bu rakam asla dükkanızın kirasından pahalı olamaz. Aynı zamanda dükkanın yalnızca kirası değil, elektrik, su, temizlik gibi dolaylı masrafları olacaktır. Bununla birlikte çeşitli ofis malzemeleri, çekici bir konsept oluşturmak için harcanan paralar, güvenlik kameraları ve sistemleri gibi yolun başında bile sizi yoracak ağır masraflar söz konusudur. Ayrıca dükkanınızı 7/24 açık tutamaz, stoktaki tüm ürünleri aynı anda satışa sunamazsınız.

Az Eleman, Çok Verim

5000 farklı ürünün satışını bir dükkanda yaptığınızı düşünün. Her bir ürünü kontrol altında tutmanız ve onların satışları ile ilgilenmesi gereken onlarca personel. 5000 farklı kategorideki ürünü toplamda 3 kişi bir e-ticaret yazılımı üzerinde yönetebilir. Hatta kendinizi zorlarsanız bu sayıyı daha da düşürebilirsiniz. Ancak real dükkanlar için bu durum çok bedellidir. Bu durum da, e-ticaretin en güzel yanlarından sadece bir tanesi.

Az Masraf, Uygun Fiyat

E-ticaret, yukarıda da belirttiğimiz gibi çok daha az masraflar ile ürün satabilmenize olanak sağlıyor. Bu da uygun fiyat verebilmenizi garanti altına alıyor. Müşteriler için en önemli kriter olan “fiyat”, onları e-ticarete yönlendiriyor. Dolayısıyla en uygun fiyatı sunabilmek, ticarette kazandıran altın kurallardan bir tanesidir. Bununla birlikte, elinizin altında bulunan panel sayesinde her ürün üzerinde aynı anda fiyat arttırımı ya da azaltımı yapmanız sadece 1 dakikanızı alıyor. Karton etiketlerin her biri ile uğraştığınızı düşünün, yorucu iş.

Esneklik

Gerçek dükkanı olan kişilerin en çok yakındığu konulardan bir tanesi, dükkanlarını açmak zorunda olmalarıdır. Hemen hepsi modern hapishanelerde olduğundan bahseder. E-ticaret’te böyle bir durum söz konusu değildir. İnternet bağlantısı sağlayabildiğiniz her yerden anında kontrol sağlayabilirsiniz. İster tatilde şezlongunuzda uzanırken, isterseniz evinizden.

Stoksuz Satış İmkanı

Dropshipping ve XML yöntemleri ile hiçbir şekilde stok sahibi olmasanız bile, satış yapabilmeniz mümkün. Alıcı ve üretici firma ile aracı pozisyonda oluyorsunuz ve odaklanmanız gereken tek şey “satmak” oluyor. Bu durum beraberinde sermayesiz olarak iş yapabilmenize olanak sağlıyor. XML bayilik hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizde bulunan XML Bayilik Nedir? yazısını inceleyebilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İncele  E-Ticaret ile Kitap Satmak

Buraya kadarlık kısımda, E-ticaretin en iyi yönlenderinden bahsettik. Ne yazık ki her sistemde olduğu gibi, e-ticaret sisteminde de, dezavantajlar mevcuttur. E-ticaret dünyasına girmeden önce bilgi sahibi olmanız gereken bu olumsuz yönleri sizler için sıraladık;

E-Ticaret’in Dezavantajları

 

Dev Firmalar

Kuşkusuz, E-ticaret’in en kötü yanı, rakiplerinizin rekabet edilemeyecek kadar büyük olmasıdır. Aynı zamanda rakiplerinizin sahip olduğu reklam bütçesi, yeni firmaları neredeyse yok hükmünde sayıyor. Örnek olarak bugün Türkiye’deki 5 dev E-ticaret Firması, piyasanın %75’ini kontrol altında tutuyor. Kalan %25’lik kısım ise, bu devler arasında cirolarını arttırmayı hedefliyor. Bu duruma karşı bulabileceğiniz iki çözüm yolu var. Bunlardan bir tanesi, sizin de büyük firmalar gibi çok yüksek reklam bütçesi ayırmanızdır. Eğer bu şuan için mümkün değilse, onlarda olmayan ürünleri tespit edip satmanızdır. Unutmayın, eğer bir ürün sizden başka hiçbir firmada yoksa, reklamsız olarak Google aramasında ilk sırada çıkarsınız. Bu ürünlerin tespit edilmesi ise sizin yeteneklerinize kalmış bir durum.

Kargo Süreci Ve Kontrolsüzlük

Ne yazık ki ürününüzü kargo’ya verdiğiniz anda, bir başka firmanın kalitesi, sizin de kalitenizi ve güvenilirliğinizi belirliyor. Hergün yüzlerce ürün kargolayacak kadar büyüdüğünüzde, kargo şirketlerinin hata yapma olasılığı o kadar artıyor. Türkiye’nin en büyük E-ticaret sitesi hepsiburada’nın bile, 3 kez farklı kargolar ile anlaşma yaptığını unutmayın. Eğer kargo şirketiniz, ürünü sağlıklı bir şekilde müşterinize ulaştıramazsa, o siparişten tamamen zarar ediyorsunuz. Ya da müşteriniz üründen cayma hakkını kullanırsa, yine zarar etmeniz söz konusu. Bununla birlikte görsel ile ürün arasındaki benzerliği çok yakın tutmanız gerekiyor. Eğer görsel, ürünün kendisinden daha kaliteliyse, yüksek olasılıkla iade alacaksınız. Eğer görsel, ürünün gerçek halini yansıtıyor ise, bu kez satışlarınız da bir azalma görülecek ancak bu başka bir husus. Özetleyecek olursak, kargo süreci, e-ticaret sitesi sahipleri için hala büyük bir problem deposu. Henüz hem müşteri hem de satıcı için %100 memnuniyet verebilen bir kargo firması bulunmamakta.

Yazılımsal Problemlerin Büyük Kayıplara Neden Olması

Real bir dükkanınız olsaydı, yaşacağınız problemler büyük kayıplar oluşturmazdı. Kaldığınız yerden işinize devam edebilirdiniz. Ancak herhangi bir güvenlik zaafiyeti, E-ticaret sitenize çok ağır bir darbe indirebilir. Örnek olarak hergün on binlerce sipariş gönderen bir e-ticaret sitesi 2013 yılında hacklenmişti (Firma ismi vermeyeceğim.) Hacklendiklerinin ancak 3 gün sonra farkına varan firmanın zararı toplam 35.000 TL idi. Dolayısıyla üst düzey güvenlik önemlerini almanız, oluşacak yazılımsal problemlerde ise daima bir B planınız olması gerekiyor. Unutmamalısınız ki, sahip olduğunuz veritabanı, bir süre sonra hayatınız kadar önemli hale geliyor.

Reklam Bütçesi Olmadan Bir Hiç Olmak

Yine E-ticaretin büyük handikaplarından biri. İzmir’in en işlek caddesine sabah 8’de bir dükkan açın. İlk müşteriniz muhtemelen 8:05 geçe dükkanınıza ayak basacaktır. Herhangi bir reklam çalışması bile yapmadınız, sadece o bölgede bulunmanız bile satış yapmanıza olanak sağladı. Keşke işler, e-ticaret için de bu kadar kolay olsa. Ne yazık ki, iyi bir reklam bütçeniz yoksa, olmayan bir firma haline geliyorsunuz. Tabiiki ilerleyen dönemlerde sadık müşteri kitlesini oluşturabilirsiniz ancak yolun başındayken ciddi reklamlara ihtiyacınız var. İnternet sektöründe reklamcılığın genellikle “tık” başına olduğunu unutmayın. Yani bir kişi ürününüzü alsa da, almasa da, yalnızca sitenizde bulunduğu için para ödeyeceksiniz.

Elbette E-ticaretin daha saptayamadığımız sayısız iyi yanı ve kötü yanı vardır. Ancak burada yazılanlar, satıcı tarafı en çok ilgilendiren unsurlardı. İyi bir e-ticaret deneyimi yaşamak istiyorsanız, her tecrübeden haberdar olun!

Yazar: Melih Olbay

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>