Responsive Ad Area
Clickolic » E-Ticaret XML Bayiliği Nedir ?

Share This Post

E-Ticaret XML Bayiliği Nedir ?

XML Bayiliği Nedir?

XML bayiliği temelde yazılım bilgisi gerektiren, ancak yüzeysel anlamda hiçbir bilgi sahibi olmadanda para kazanabileceğiniz harika ve kolay bir sistemdir. Bu sistemde, hiçbir şekilde depo, ürün ekleme, stok yönetimi, fatura kesimi gibi dertler olmaksızın satış yapabilmeniz mümkündür. Peki nasıl oluyor bu? Xml bayiliği ile nasıl para kazanabilirim? Diyorsanız, tüm detayları siz okuyucularımız ile paylaşacağız.

XML bayiliği, çeşitli firmalar tarafından ücretli ya da ücretsiz olarak dağıtılır. “XML” dediğimiz şey aslında sitenize sürekli olarak içerik ekleyen bir “bot”tur. Siz sadece bir domain ve hosting kiralarsınız, scriptinizi kurarsınız ve XML kodlarını sitenize eklersiniz. Geri kalan tüm ürünler, açıklamalar, resimler, fiyat bilgileri, yani bir ürünün internet vitrininde sahip olması gereken ne kadar açıklaması varsa tamamını otomatik olarak sitenizde yayınlarsınız. Bu sayede elinizde binlerce, dilerseniz milyonlarca ürün olur. Tek yapmanız gereken bu ürünleri satmak, ve firmanızın size verdiği bayi fiyatları ile alıp, alıcının kargo bilgilerini onlara iletmektir. Olduka pratik ve sermayesiz olarak e-ticaret dünyasına girmenize olanak sağlayan bu sistem, bugün binlerce website tarafından kullanılmaktadır.

XML Bayiliğin Avantajları Nelerdir?

1- Fatura kesmek zorunda değilsiniz. (Nadir de olsa isteyen firmalar var)

Siz sadece satış konusunda aracı pozisyonda olduğunuz için, vergilendirmeden muaf durumda oluyorsunuz. Tek odaklanmanız gereken nokta, ürünlerin satış sayısı ve reklamdır. Bu durum, XML Bayiliğin en avantajlı yönlerinden bir tanesidir. Sadece kazancınız için vergi ödersiniz burada verdiğiniz pazarlama hizmeti

2- Ürün, açıklama, resim gibi “ekleme” işlerini yapmak zorunda değilsiniz.

Her ne kadar kolay gibi gözükse de, ürün ekleme işi gerçekten yorucudur. Binlerce ürünü stok bilgileri, açıklamaları, resimleri ile ekleme işini asla yalnız başınıza yapamazsınız. Bunun için ayrı bir çalışma arkadaşları edinmeniz şarttır. Ancak XML bayilikte böyle bir problem söz konusu değil. İstediğiniz kadar ürünü tek tuş ile ekleme şansına sahipsiniz

3- Stokları yönetmeniz gerekmiyor, tamamı anlaşma yaptığınız firma tarafından sağlanıyor.

Stok yönetimi de tıpkı diğer işler gibi büyük bir uğraş. Hangi ürün ne kadar satıldı? Şu an ilanda olan kaç ürünün stok problemi var? Gibi uğraşlar, satış konusunda oldukça vaktinizi alacak türdendir. Anlaşma yaptığınız firma, kendi stoklarını kontrol etmekle yükümlüdür. Yine yapmanız gereken tek şey “satış”a odaklanmak.

İncele  E-Ticaret ile Kitap Satmak

4- Depo kiralamak, şahis şirketi kurmak gibi vergiye tabî prosüdürleri uygulamanız gerekmiyor.

Deponuza gidip, müşterinin talep ettiği ürünü bulup, sonrasında kargoya gidip, saatler süren işleri yapmanız gerekmiyor. XML Bayiliğini veren firma yine “satış” yapmanıza odaklanmanızı istiyor.

Oldukça avantajlı yönleri olan XML Bayiliği, çoğunlukla ücretsiz olarak dağıtılıyor. Tek yapmanız gereken websitenizin reklamını yapmak, müşteriler ile ilgilenmek, satın alınan ürünleri ana firma üzerinden alıcı kişiye yönlendirmek. Ancak ne yazık ki, her güzel sistemde olduğu gibi bu sistemin de dezavantajları mevcut.

XML Bayiliğin Dezavantajları Nelerdir?

1- Yüksek komisyon oranları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ne yazık ki bazen karşılaştığınız komisyon oranları, yaptığınız reklamın parasını çıkarmayabilir. Bu durumda tek bir kelime ile durumunuz ifade edilir; Zarar ettiniz. Bu yüzden, XML Bayiliğini alacağınız firmayı ve komisyon oranları iyi tartmanız gerekmekte.

2- Aynı firmanın birçok bayisi olduğu için, sattığınız ürünün aynısı birçok sitede satılıyor olabilir.

Evet tek bayi siz değilsiniz. Sizden belki de onlarcası var. Dolayısıyla sattığınız ürünün aynısı yan sitede de mevcut olacaktır. Bu yüzden reklam yatırımlarınızı arttırmanız gerekiyor

3- Arama Motoru Optimizasyonu yaparak başarı elde etmenin mümkün olmaması. Çünkü sitenizdeki tüm içerikler “botlar” ile eklenmiş olacaktır.

Her ne kadar seo çalışmalarının faydası olacağı gerçek olsa da, XML Bayiliği almış sitelerde bu durum pek parlak olmuyor. Sitenizdeki tüm ürünler kopya içerik kıvamında olduğu için arama motorlarının sizi sevmesi zor olacaktır.

4- Ürün satın aldıktan sonra olası geri iadelerde zararı karşılamanız.

Ürünü sattıktan sonra oluşacak problemler maalesef sizi bağlıyor. Geri iadelerde para cebinizden çıkıyor. Köprü durumunda olduğunuz için iki taraf da her şeyden sizi sorumlu tutuyor. Bu açıdan biraz canınız sıkılabilir.

Tüm bunları göz önüne aldığınızda soruyu artık kendinize sormanız gerekmektedir. XML bayiliğin avantajları ile dezavantajları genel olarak bunlardır. Ancak belirttiğimiz avantajlar bazı firmaların prosüdürüne ters olabilir. İstisnai durumlar daima söz konusudur.

Yazar: Melih Orbay

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>