Responsive Ad Area
Clickolic » E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur ? Online Satış Eğitimi 2018

Share This Post

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur ? Online Satış Eğitimi 2018

Bundan 10 yıl önce e-ticaret sadece bir macera ve ilginç bir girişim aracıydı. Bir çok insana güven vermiyor sadece geleceğin mesleklerinden, endüstrilerinden biri olacağı düşünülüyordu. E-Ticarete giren kişilere ilginç işler ! yapıyor gözüyle bakılıyordu. Şimdi ise kişiler için sıradan kurumlar içinse neredeyse zorunlu bir hale gelmiştir. “E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur” isimli bu yazımda sizler için verimli bir rehber oluşturmayı amaçladım. Başucu yazınız olmasını çok istediğim bu içeriği yazarken sürekli düzenlemelere girdim ve yayınladıktan sonra da sürekli düzenliyorum. Bunu siz de anlayacaksınız ki dijital girişimler uyumuyor dinlenmiyor her an online her an yenilikçi kalmanız gerekiyor

E-Ticaret sitesi kurulumu oldukça önemlidir. Ancak kurulmdan önce e-ticaret mantığını detaylı bir şekilde öğrenmeli ve gerçekten para kazanbileceğiniz bir sektöre giriş yapmalısınız.

 E-Ticaret Nedir ?

E-Ticaret’in benim açımdan tanımı bir ürünün veya hizmetin online olarak dijital ortamda satılmasıdır. Bu aralar yakından takip ettiğim ve gelecekte gözü olan girişimcilerinde takip ettiklerini düşündüğün dijital ürünler de %100 e-ticaret örneği göstermektedir. Bunu yazının devamında daha geniş bir şekilde inceleyeceğiz.

Dijital ürünlerin satışı konusunda ülkemizde hala büyük boşluklar bulunmaktadır. İnanıyorum ki e-ticaretin bu kolunda girişim yapan kişi firmalar bir kaç yıl içerisinde ekmek yiyecekler

 

E-Ticaret Çeşitleri Nelerdir ?

e-ticaret modelleriE-Ticaret gelişmeye başladıkça kendi içerisinde bölünmeye ve yeni satış modelleri ortaya çıkmaya başladı. Kısaca bu satış modelleri hakkında bilgi vermek isterim

b2b e-ticaret:  İşletmeden işletmeye satılan ürünleri kapsayan satış modelidir. Bu tip satışlar ağırlıklı olarak toptan satışları işaret etmektedir.Ülkemizde isim yapmış kaliteli bir platform bulunmasa da bir çok firma bu konuda yol almaktadır.

b2c eticaret: En çok karşı karşıya geldiğimiz e-ticaret sitesi platformlarıdır. Burada bir firma kendi e-ticaret sitesi üzerinden son kullanıcılara ürün veya hizmet satmaktadır.

c2c eticaret: Son günlerde çok daha sık kullandığımız e-ticaret modelidir. N11 , Hepsiburada, Gittigidiyor gibi eticaret sitelerinin temelini oluşturan kullanıcının yine kullanıcıya satış yaptığı eticaret siteleridir.

Bunlar dışında yeni bir çok eticaret metodu da gelişmiştir. Ancak bunlar hala emekleme aşamasındadır. En kısa zamanda bunları da sizler için açıklayacağım.

E-Ticaret’in Avantajları

 

E-Ticaretin popülerleşmesi dijital gelişimini sonuçlarından biridir. Ancak fayda sağlamayan hiç bir dijital gelişim kendine yer alamaz e-ticaretin satıcılar ve müşteriler açısından bir çok avantajı bulunmaktadır.

E-Ticaretin Satıcılar Açısından Avantajları

 

 • Satıcılar kendilerine çok daha geniş bir hedef kitle bulabilmektedir.
 • Daha az personel ile daha fazla satış yapabilmek mümkündür.
 • Temel işletme giderleri genellikle geleneksel ticarete göre daha azdır.
 • İlk kurulum maliyeti daha azdır.
 • Spesifik “niş” ürün satan firmalar spesifik hedef kitlelerine ürünlerini “Dijital Pazarlama” olanakları ile daha kolay sunabilmektedir.

E-Ticaretin Son Kullanıcı Açısından Avantajları

 • Müşteriler satın alacakları ürünler hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmektedirler. Kullanıcı yorumları sayesinde ürünleri kolay inceleyebilmekte tüm özelliklerini görebilmekte ve kendi başlarına ürünleri karşılaştırabilmektedirler.
 • Aynı ürünü satan bir çok mağaza arasında kolay bir şekilde en uygun fiyatı kısa bir sürede seçebilmektedirler.
 • Özellikle taşra bölgelerde yaşayan ve model ve fiyat konusunda büyükşehirlere göre daha büyük problemler yaşayan kitle bu ürünlere kolay bir şekilde ulaşabilecek. Ürünleri kapılarına kadar gelebilecektir.

E-Ticaretin Devletler Açısından Avantajları

 • Devletlerin e-ticaret üzerindeki en büyük avantajı kayıt dışı faturasız ürün satışını çok daha kolay bir şekilde denetim altına almasıdır. Satışların büyük çoğunluğunu kredi kartı ile ödeme ve kapıda ödeme metodu olduğunu düşünürsek böyle durumda vergi kaçırmak imkansıza yakındır.

E-Ticaret Sitesi Kurulumu

E-Ticaret sitesi kurulumu için öncelikle 3 temel unsura ihtiyacınız vardır;

 • Domain
 • Hosting
 • Yazılım

Şimdi bunları inceleyelim.

Domain (Alan Adı) Seçimi

Domain yani alan adı oldukça önemlidir. Bu web sitesinizin adresi aynı zamanda ismini oluşturmaktadır.

Örneğin: www.robotsupurge.com

Domain seçerken oldukça dikkatli olmalısınız ve doğru karar vermelisiniz. Domain değiştirmek teknik olarak oldukça kolay olsa da organizasyon açısından oldukça zordur. İlk başladığınız isim ile sonuna kadar devam ettirmek size maddi ve manevi olarak büyük avantaj sağlayacaktır.

Domain Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • .com uzantılar kullanıcıya her zaman daha güvenilir gelmektedir. E-Ticaret için güvenilirlik oldukça önemlidir.
 • Kısa alan adları seçmenizde fayda var kısa alan adları akılda daha kalıcıdır. Bu da dönüşümlerinizi arttırmada size fayda sağlayacaktır.
 • Belirli bir alanda uzmanlaşmak ve bu alanda ürünler satmak başarıya ulaşmanız için size yardımcı olur çok büyük çapta bir projeniz yoksa her şeyi satayım mantığında olmamalısınız. Bunu yönetmek kolay değildir.

Hosting (Server- Alan)

Hosting web sitenizin isminin yönlendirildiği yer olup burası sanal ortamda dosyalarınızın açılmasını sağlayan bölümdür. Bir web sitesinin ve dolayısıyla bir e-ticaret sitesinin kesinlikle bir hostinge ihtiyacı bulunmaktadır. Hosting seçerken şunlara dikkat etmelisiniz.

 • Hızlı bir e-ticaret sitesi müşterilerilerinizin sitenizden kaçmasını engelleyecek ve alışveriş yaparken heveslerini kaçırmayacaktır. Hızlı bir e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız hızlı bir hostinge ihtiyacınız bulunmaktadır.
 • Herhangi bir yazılımsal problemle karşılaştığınızda yedekler hayati önem taşımaktadır. Yani otomatik yedekleme yapan ve bunu sık yapan hosting firmalarıyla çalışmayı deneyin.
Bir çok hosting ve veri merkezi firması e-ticaret endüstrisinden pay almak amaçlı özel ürünler çıkarmıştır. E-Ticaret hosting paketi şeklinde ihtiyaçlarınızı karşılayacak ürünler oluşturmuşlardır. Bunlar size daha kolay seçim şansı vermektedir. Ancak e-ticaret sitesi kurmak için ille de bir e-ticaret hostingine ihtiyacınız yoktur.

Statik IP VE SSL Kurulumu

E-Ticaret sitelerinde SSL kurulumu zorunludur. Bu kullanıcılarınızın güvenliğini sağlamaktadır. SSL kurulumu için ise statik IP adresine ihtiyacınız bulunmaktadır. Bunu hosting firmanız üzerinden kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.

SSL kredi kartı ödeme işlemleri ve üyelik işlemleri gibi sayfalarda kullanıcılarınıza ekstra güvenlik sağlamaktadır. Ancak SSL tüm sayfalarda aktif olursa bu kullanıcılarınıza daha büyük bir güven gösterecektir. Ayrıca Seo açısından da bu oldukça önemlidir.

Standart SSL Sayfa Örneği ;

ssl e-ticaret için önemlidir.

EV SSL Sayfa Örneği ;

ev ssl sayfa örneği

E-Ticaret Scripti (Yazılım) Seçimi

E-ticaret sitesi kurulurken çalışmalarımızın hatasız ve organizasyonumuzun kolay olması müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek açısından doğru bir yazılım seçmek kritik rol oynamaktadır. E-Ticaret üzerine danışmanlık yaptığım süre boyunca karşıma çıkan en sıkıntılı problemlerin başında memnun kalınmayan yazılımlar ve yazılım değiştirmek için harcanan “zaman” “emek” ve “para” geliyor.

e-ticaret yazılımları

En İyi E-Ticaret Yazılımı Hangisi ?

Herhangi bir e-ticaret yazılımı için en iyi veya en kötü gibi bir sıralama yapmak yerine ihtiyacımıza ve satış modelimize göre bize en uygun e-ticaret scripti hangisidir sorusunu yöneltmek bana her zaman daha mantıklı geliyor. Kendi ihtiyaçlarımızı ve web sitemizin geleceğini düşünerek bir yazılım seçmekte her zaman fayda vardır. Kendi kategorilendirmeme göre bir kaç farklı konsepte e-ticaret yazılımı bulunmaktadır. Bu konseptler şöyledir ;

 1. Ücretsiz Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar
 2. Tek Sefer Ödeme Yapılan Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar
 3. Ücretli ve Yıllık Ödeme Yapılan Yazılımlar
 4. Özel Yazılım E-Ticaret Scriptleri

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu olan yazılımlara örnek olarak

Magento

Opencart

WordPress-Woocomemrce

Prestashop

gibi yazılımları örnek verebiliriz. Bu yazılımları tamamen ücretsiz bir şekilde indirebiliriz. Ancak tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilmesi için ek özellikler eklentiler de elde etmemiz gerekmektedir. Malesef bu eklentilerin bir çoğu ücretli olarak 3. Şahıs geliştiriciler tarafından piyasaya sürülmektedir. Ancak uzun vadeli kullanımlarda hem maddi olarak hem de geliştirilmeye açık olarak size büyük faydalar sağlayacaklardır.

Dünya Genelinde Popülerlikleri

magento-vs-opencart-vs-woocommerce

Tek sefer ödeme yapılan açık kaynak kodlu yazılımlar için Türkiye’de kullanılabilmesi açısından verebileceğim en iyi örnek ShopPhp yazılımıdır. Bu yazılım için tek seferlik ödeme yaparsınız ve tüm kodları kendi sunucunuzda barındırırsınız. Bu kodlar içerisinde e-ticaret yapmak için gerekli olan temel tüm ek yazılımlarda bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları şunlardır;

İncele  Wordpress ile E-Ticaret Yapılır mı ?

shopphp e-ticaret yazılımı-Ödeme Sistemi Altyapıları

-Kargo Sistemi Altyapıları

-SMS ve E-mail alt yapıları

-XML Entegrasyon altyapıları

Düzenli ödeme yaptığımız ücretli yazılımlar size bize sürekli destek veren yazılımlarını sürekli geliştiren ve bu özellikleri bize sunan firmaları kapsamaktadır. Yerli ve yabancı bir çok e-ticaret hazır yazılım firması bulunmaktadır.Bu yazılımlar Türkiye’de önemli bir pazara sahiptirler. Bunlardan en popülerleri ise

 • İdeasoft
 • T-Soft
 • Tacirnet
 • Shopify

Diyebiliriz. Bu yazılımların bize sağladığı büyük avantajlar bulunmaktadır. Her türlü kurulum konusunda yardımcı oldukları gibi bazıları özellikle yerli olanlar eğitim olanağı da sağlamaktadır. Ancak fiyatları oldukça yüksektir ve yazılımsal geliştirme sadece firmaya ait olan bir seçenektir yani kendimiz yazılımı geliştiremiyoruz. Bu bir çok firmaya uzun vadede bazı problemler yaratabilmektedir.

en iyi eticaret scripti

Özel yazılım scriptler maliyetleri göz önüne alındığında oldukça pahalıdır. Ancak daha yüksek kalitede hizmet sunma inovatif çalışmalar ve kişiselleştirme daha yoğun olduğu için büyük faydalar ve avantajlar sağlamaktadır. Bir firmaya veya kişiye özel bir e-ticaret scripti yazdırıldığında belirli şartlar önceden belirlenmelidir. Bunun başında kodların erişebilir olması ve teknik destek gibi şartlar belirlenmelidir. Türkiye’nin en büyük eticaret web sitelerini göz önüne alırsak bunların büyük çoğunluğu özel eticaret yazılımları kullanmaktadır.

Tasarımın E-Ticaret İçin Önemi

Tasarım e-ticaret çalışmalarında genellikle arkaplana atılmaktadır. Ancak kaliteli bir web sitesi kaliteli bir tasarıma ihtiyaç duymaktadır. E-Ticaret sitelerinde genelde anlatılanların aksine standart renkler ve tasarımlar her zaman iyidir demekten uzak duruyorum. Seçtiğiniz sektöre göre bir e-ticaret tasarımı yapmanızda fayda var.

Kullanıcının taleplerine ve sektörünüze göre bir tasarım belirlemek oldukça önemlidir. Lüks arabaların satıldığı bir web sitesi ile bebek ürünlerinin satıldığı bir web sitesinin aynı tasarımlara sahip olması beklenemez. ilk başlarda özel bir tasarım sizin için maliyetli olacaksa ilerleyen zamanlarda kendinize özel bir tasarıma sahip olmanızda oldukça fayda vardır.

Responsive Tasarım

Responsive tasarım sık kullanılan tasarım türlerinden biridir. Eğer size ait bir mobil tasarımınız yoksa online satış sayfanızda kesinlike responsive bir tasarıma ihtiyacınız bulunmaktadır. Responsive web siteleri bulundukları cihazın şekline göre en uyumlu görünümü vermeleri için tasarlanan tasarımlardır.

responsive tasarım

UX/UI E-Ticaret Tasarımları

Bu bölümü yazmadan önce UX ve UI kavramlarının temel tanımlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

UX: Kullanıcı deneyimini ifade etmektedir. Kullanıcı sayfanızda rahat ve verimli bir şekilde hareket edebilmek için belirli beklentiler içerisindedir size kalan ise bunları gerçekleştirmektir.

UI: Arayüzü ifade etmektedir. Kaliteli bir arayüz tasarlanmalıdır. Ürünler, menüler, butonlar ,sepet herşey basit kullanışlı ve ihtiyaçlara yönelik olmalıdır.

E-Ticaret sitesi kurulumu sırasında tasarım genellikle masaüstü ağırlıklı olarak gitmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki insanların yarısı masasüstü sipariş verirken diğerleri belki yarısından da fazlası mobil cihazları kullanıyor. Tasarım yapılırken her türlü cihaz için en kaliteli sonuçlar ortaya çıkarılmalıdır.

E-Ticaret Entegrasyonları

Yeni nesil e-ticaret sitelerinde daha hızlı , daha kaliteli , daha az personel ile en verimli işleri yapabilmek için entegrasyonlara hakim olmamız ve web sitemizin e-ticaret alt yapısı entegrasyonlara uyumlu olması gerekmektedir. En çok ihtiyaç olan bazı entegrasyonları sizler için kısaca anlattım. Aklınıza takılan entegrasyon problemlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşırsanız hızlı bir şekilde cevaplayacağım.

Pazaryeri Entegrasyonları: 

Bir çok e-ticaret sitesi satışlarının belirli bir kısmını (bazı online satış hesapları tamamını ) pazar yeri siteleri üzerinden yapmaktadır. Pazaryeri siteleri yukarıda bahsettiğimiz c2c tarzı sitelerdir. Ülkemizde en popüler pazar yeri siteleri (n11,hepsiburada,gittigidiyor,pttavm) entegrasyonlar için altyapı çalışmaları hazırlamıştır. Bunun anlamı web sitemizdeki ürünleri tek bir tık ile bu websitelerine aktarabiliriz. 2000 tane ürünü olan bir e-ticaret sitesine sahip olduğunuzu düşünürsek bu ürünlerin tekrar bu 4 büyük pazar yeri sitesine yüklenmesi kaç elemana mal olacaktır. Ayrıca tamamen bitmesi kaç gününüzü alacaktır. Bunları hesaplamakta fayda var.

Banka ve Ödeme Entegrasyonları: 

Banka ödemeleri entegrasyonu oldukça önemlidir. Eğer bir entegrasyona sahip değilseniz kredi kartı ve banka kartı ile satış yapamazsınız. Dünya’nın en büyük e-ticaret altyapıları olan  Magento , OpenCart  gibi yazılımların ülkemizde çok popüler olmamasının en büyük sebebi Türk bankalarının ödeme sistemlerinin entegrasyonunun bulunmaması veya kalitesiz olmasıdır. Ancak ülkemizde kaliteli işler yapan bir firma olan iyzico bir çok altyapı için kendi ücretsiz entegrasyonlarını piyasaya sundu bu büyük avantajları beraberinde getirdi.

Kargo Entegrasyonları: 

Kargo entegrasyonu olmazsa olmazlarımızdan değil ancak kullanıcı memnuniyetini fazlasıyla arttıran bir özellikle kullanıcıya otomatik gönderilen sipariş takip kodu veya panel üzerinden kargolarını takip edebilmeleri müşteri ile sizin aranızdaki bağı güçlendirecektir.

Sms Entegrasyonları:

Sipariş size düştü mü ?

Bana hiç birşey gelmedi ?

Kargo ne zaman gelir ?

Kargoyu verdiniz mi ?

gibi soruların sizin zamanınızı çalmasını istemiyorsanız bir sms entegrasyonuna ihtiyacınız var. Aynı zamanda bir çok e-ticaret firması üyelik onayı şifre yenileme talepeleri de otomatik sms ile yapmaktadır.

Fatura Entegrasyonları:

Günde 100 kargo üzeri çalışan bir e-ticaret sitesi iseniz bir personeliniz sadece fatura yazarak çalışacaktır. Bunun önüne geçmek için bir entegrasyon ile faturalarınızı otomatik olarak çıkartabilir ve personelinizi daha verimli işler için kullanabilirsiniz.

E-Ticaret Ödeme Nasıl Alınır ?

E-Ticaret’in amacı satış yapmaktır. Ödemeyi almak ise bizim için en kritik noktadır. E-Ticaret ödeme alt yapıları konusunda ülkemiz oldukça iyi durumdadır. Talep fazla ve kaliteli e-ticaret siteleri olduğu için bu konuda oldukça avantajlı bir konumdayız. Başlıca ödeme sistemleri şu şekildedir.

 1. Kredi Kartı ve Banka Kartı ile Ödeme
 2. Kapıda Ödeme
 3. Mobil Ödeme
 4. Havale ile Ödeme
 5. Kriptopara (Bitcoin ile Ödeme)

Kredi Kartı ve Bankı Kartı İle Ödeme

Kredi kartı ve banka kartı ile ödeme için e-ticaret yazılımımız üzerinde kesinlikle bir sanal pos kurulumumuz olması gerekmektedir. Bunu temelde 2 farklı yöntemle çözebiliyoruz.

 1. Banka Sanal Pos Kurulumu
 2. Sanal Pos Aracı Kuruluşlar

Yukarıda bahsettiğim her iki pos kurulumu da oldukça popülerdir. Banka aracılığıyla sanal pos kurulumu yaptığımız zaman bankaya bir başvuru yaparız ve banka bize özel bir pos hesabı oluşturur. Bunu web sayfamıza entegre ederiz ve ödeme almaya başlayabiliriz.

Banka sanal pos kurulumunda bankanın altyapısının bizim e-ticaret alt yapımız ile entegre bir halde olması gerekmektedir. Bunun için çalışacağımız bankanın altyapısını bulunduran e-ticaret yazılımlarıyla çalışmamız veya e-ticaret altyapımızın desteklediği bankalarla çalışmamız gerekmektedir.

Sanal Pos aracı kuruluşlar ise tüm bankalar ile anlaşma yapmışlar ve entegrasyonu ona göre hazırlamışlardır. Sanal pos aracı kuruluşlar aynı zamanda taksit konusunda büyük avantajlar sağlamaktadırlar. Türkiye’de en çok kullanılan ödeme yazılımları ise

 • Iyzico
 • Payu
 • Paytr

Kapıda Ödeme

Kapıda ödeme sisteminde ödeme alma işlemini kargo firmaları üstlenmektedirler. Kargo firmaları ödemeleri kargonuzu müşterinize teslim ederken almaktadırlar. Güven açısından kaygıları olan müşteriler sık olarak bu ödeme yöntemini tercih etmektedirler. Kargo firmalarının sunduğu kapıda ödeme sistemi kapıda nakit ve kapıda kredi kartı ile ödeme olarak yapılabilmektedir.

Kapıda ödeme ile ürün satışı yapmak satıcı açısından da oldukça avantajlıdır. Satışlarda genellikle bir artış olmaktadır. Ancak bazı dezavantajlarıda olmaktadır. Öncelikle kargolar kapıda tahsilat için yüksek diyebileceğimiz ekstra bir bedel talep etmektedir. Ayrıca kapıda ödeme metodunda zaman zaman kullanıcı sorumluluğunu yerine getirmeyi kargosunu teslim almamaktadır. Bu da hem ürünü satamamanıza hemde gereksiz yere kargo ücreti ödemenize sebep olmaktadır.

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
adminSongül YüksektepeSelim Aydın Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Selim Aydın
Ziyaretçi
Selim Aydın

Harika bir yazı teşekkürler. Yazı buram buram kaliteli bilgi kokuyor. Sık kullanılanlara eklediğim nadir yazılardan biri dediğiniz gibi gerçektende başucu yazısı oldu benim için.

Songül Yüksektepe
Ziyaretçi
Songül Yüksektepe

Çok güzel ve etkili bir yazı açıklama bende e ticarete merak sarmış ve ilgilenmekteyim. Bu güzel yazıyı yazan ve bana ulaştıran HASAN ÇAĞRI hocama çok teşekkür ederim.

trackback

[…] bir tesbihi 14 gün içerisinde hiç bir sebep olmadan değiştirebiliyorsunuz. Tesbih E-ticareti konusunda kendilerini aşan bir […]

trackback

[…] yazıyı okuduktan sonra e-ticaret sitesi nasıl kurulur isimli yazımı okumanızı da tavsiye […]

trackback

[…] E-Ticaret sitesi nasıl kurulur isimli yazımızı okuyabilirsiniz. […]