Responsive Ad Area
Clickolic » E-Ticaret Reklam Çeşitleri

Share This Post

E-Ticaret Reklam Çeşitleri

E-Ticaret’de Hangi Tarzda Reklamlar Verilebilir ve Verimlidir ?

E-ticaret sitesi açacakların, uygulayacağı politikalarda birçok kararsızlıklar bulunmaktadır. Hangi ürünlerin satılacağı, kâr marjının ne olacağı, kargo firması anlaşmaları, yazılım seçimi gibi birçok etken, başarılı bir e-ticaret sitesinin önemli unsurlarındandır. Ancak bir e-ticaret sitesinin en önemli ayağı, reklam politikalarıdır. Dünyanın en iyi ürünlerini en uygun fiyatla bile satışa sunsanız, adınızdan hiç kimsenin haberi yoksa ne yazık ki satış yapamazsınız. Bu yüzden reklam bütçesinin ne olacağı, nerelere reklam verileceği, reklam içeriğinin ne olacağı gibi konular çok büyük önem arz etmekte. Burada “yeni” satıcılar için en büyük kaynak, daha öncesinde ya da şu an e-ticaret sitesi yöneten kişilerin tecrübeleridir. Piyasaya yeni giren birinin aklına bile gelmeyen birçok sorun, e-ticaret sitesi yönetmiş kişiler tarafından da karışlalışmış ve çözüm yöntemleri geliştirilmiştir.

İnternet üzerinde en etkili geri dönüş sağlayan platformların ne olduğuna geçmeden önce, reklam içeriğinizin belirlenmesi ve müşteri kitlesinin analizi çok iyi yapılmalıdır. Örnek olarak “kitap” satışı yapacaksanız, video ve resim ağırlıklı reklamlar yerine “metin” ağırlıklı reklamlar müşteri kitlenize daha çok hitap edebilir. Tabii ki bu durum kitabın, yani ürünün içeriğiyle akalı olabilir. Bu yüzden, her bir ürün kategorisi için “farklı” reklam politikaları güdülebilir. Eğer kategorileri gözetmeksizin yalnızca e-ticaret sitenizin adını içeren reklamlar oluşturacaksanız, geri dönüşlerin çok düşük olacağını bilmeniz gerekmekte. Çünkü böyle bir reklam politikası bir ihtiyacı çözmeye yönelik konsept içermemekte. Reklam içeriğiniz hakkında ön bilgilendirmeyi de verdiğimize göre, en etkili geri dönüş sağlayan reklam platformlarının neler olduğuna ve müşterileri sizin sitenize yönlendiren metodların çeşitli reklam firmaları tarafından nasıl kullanıldığına bir bakalım;

E-Ticaret Reklam Çeşitleri

1- Google Adwords

Google, şüphesiz dünyanın en büyük firmalarından bir tanesidir. Aynı zamanda web dünyasının da babası olarak bilinir; Her şey ona sorulur, her site hakkında bilgisi vardır, her kullanıcısı hakkında engin bilgilere sahiptir. Google Adwords’ün reklam mantığı “anahtar kelimelere” göre çalışır. Bir e-ticaret sitesi sahibisiniz ve satışından en çok kâr ettiğiniz bir ürünü satmak istiyorsunuz. Bu ürününse “kırmızı şapka” olduğunu düşünelim. Hemen bir Google Adwords üyeliği oluşturuyorsunuz ve siteniz ile bağlantısını kuruyorsunuz. Belirlediğiniz miktardaki bakiyeyi Google hesabınıza ekliyorsunuz. Sonrasında “kırmızı şapka” anahtar kelimelerinden bir reklam oluşturuyorsunuz. Eğer müşterileriniz Google’a “kırmızı şapka” yazarsalar, e-ticaret siteniz en üst sırada “reklam” etiketi ile birlikte çıkıyor. Adwords reklamlarının geri dönüşü en çok reklam yöntemlerinden bir tanesi olduğunu bilmenizi isteriz. Ancak bu yöntem biraz pahalıdır. Müşteriniz reklama tıkladığı anda, anahtar kelimenin tıklama başı maliyetine göre bakiyenizden düşülür. Yani müşteri ürünü satın alsa da almasa da, reklam bedeli ödemeniz söz konusu. Sitenize giren ziyaretçilerin “çoğunluğunun” sadece bakıcı olduğunu unutmayın.” Aynı şekilde bu reklamlarınızın görsel versiyonları çeşitli “Google Adsense” servisini kullanan siteler tarafından yayınlanır. Google’ı burada en avantajlı niteliğe sokan şey, reklamlarınız ile reklamlarınızı gören kitle arasında doğrudan pozitif bir bağlantı olmasıdır. Yani “motosiklet” satın almak isteyen birisine “kırmızı şapka” reklamları yüksek olasılıkla çıkmayacaktır. Sizin reklamlarınız, tamamen giyim ile ilgilenen, özel de ise şapka ihtiyacı olan müşterilere gösterilecektir. Tabiiki tüm bu anlattıklarım mobil cihazlar ve uygulamalar, Youtube ve onlarca Google hizmeti için de geçerlidir. Eğer Google’ın gücüne güveniyorsanız, reklam tercihinizi bu firmadan yana kullanabilirsiniz.

2- Facebook – Instagram

Facebook da, tıpkı Google gibi kullanıcısı hakkında birçok bilgi sahibi olan firmalardan biridir. Hatta Facebook’un, bir kullanıcısından “1400” adet farklı bilgi elde ettiği bilinmekte. Kullanıcılar hakkında bilgi sahibi olan firmaların reklamlarda ne gibi avantajlara sahip olduğuna değindik. Facebookta ve Instagramda reklam oluşturmak oldukça kullanışlı bir panel ile kolayca mümkün. Örneğin Instagram’da reklam vermek istiyorsanız, öncelikle Instagram hesabınızı şirket hesabına dönüşmelisiniz -bu işlem 5 dakika sürmeyecektir- sonrasında Instagram’da bulunan reklamlar bölümünden kart bilgilerinizi ve bütçenizi belirleyeceksiniz. Reklamlarınızın hangi kitlelere gösterileceği konusu ise tamamen sizin seçimleriniz doğrultusunda gerçekleşiyor. Burada anahtar kelime sisteminden çok “ilgi alanları” söz konusu. Direkt olarak anahtar kelimeye hitap etmediğiniz için geri dönüşlerde Google’a oranla düşüklük söz konusu olabilir ancak “fiyat” açısından Google’dan çok daha ucuz olduğunu söyleyebilirim. Ortalama 100 TL gibi bir bütçe ile adınızı 50.000 kişiye duyurmanız mümkün. Özel bir ürün satacaksanız da “ilgi alanları” konusunda geniş bir analiz yapmanız yararınıza olacaktır. Ben hem Google hem de Facebook reklam hizmetlerini kullanmış biri olarak, ikisinden de verim aldığımı söyleyebilirim. Google gücüne inandığını kadar, sosyal medyanın da gücüne inanın. Unutmayın ki sosyal medya, kullanımı oldukça kolay, her gün milyonlarca kez ziyaret edilen ve kullanıcılarının saatlere varan oturum süreleri bulunmakta.

İncele  Neden İnan Tesbih ? İnan Tesbih Yorumlar

Instagram üzerinden yalnızca “Facebook” firması ile anlaşma yaparak reklam oluşturmanız dışında, daha farklı reklam yöntemleri de mevcut. Yüzbinlerce takipçisi olan bir Instagram sayfasının sahibi ile iletişim kurabilirsiniz. Örneğin “Tarz Resimler” ile ilgili bir sayfa düşünelim ve 400.000’i geçik takipçisi olsun. Böyle bir sayfa üzerinde “kırmızı şapka” reklamı yapmanız mantıklı olacaktır. Ortalama olarak 200 TL gibi bir reklamla 400.000 kişiye isminizden bahsetmeniz mümkün oluyor. Bu durumda Instagram Sponsor Reklam Hizmeti’nden çok daha düşük rakamlara reklam vermiş oluyorsunuz. Hatta bu yöntem ile sayfa sahiplerinin aylık binlerce lira kazandığını bilmenizi isterim. Bu yöntemin tek handikapı, geri dönüş sayısının “görüntülenme” oranına göre oldukça düşük olmasıdır. Ne yazık ki, 400.000 kişi aynı anda “kırmızı şapka” aramıyor. Ancak fiyatına bakacak olursak, tam bir fiyat / performans diyebiliriz.

3- İnternet Siteleri Reklamı

Google’dan bağımsız olarak, çeşitli internet sitesi sahipleri ile görüşmeniz ve reklam anlaşması yapmanız mümkün. Genel olarak “banner” reklam diye tabir ettiğimiz belirli oranlarda resimler ile sitenin ziyaretçi oranına göre ücret ödersiniz. Bu yöntem de, maliyeti az ve etkili reklam çeşitlerinden bir tanesi. Tamamen belli bir konuda yayın yapan sitelerde, belli ürünlerin satışını yapmanız kolay olacaktır. Örnek olarak sadece League Of Legends oyuncularının toplandığı bir forum platformu düşünelim. Bu sitede League of Legens ile alakalı ürünleri “banner” şeklinde reklam yapmanız, geri dönüş oranını oldukça arttıracaktır. Bilinmelidir ki, internet sitelerinin neredeyse tamamı “reklam yayıncılığı” ile hayatta kalmakta ve kazancını sağlamaktadır. Bu durumda tamamen sattığınız ürünlerin müşterilerine uygun bir platform bulursanız, reklam yapmak için vakit kaybetmeyin derim.

4- Youtube Yayıncıları

Youtube yayıncıları, her gün milyonlarca kişi tarafından izleniyor ve takip ediliyor. Yayıncıları takip eden kitlelerin birçok kanal ile duygusal bağ içerisinde olduğunu unutmayın. Yayıncılar ile yapacağınız reklam anlaşmalarının geri dönüşü oldukça yüksek olacaktır. Özellikle sattığınız ürün ile alakalı kanal konseptine ve izleyici kitlesine sahipse bu kanal, diğer tüm seçeneklerden daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Özellikle müşteriler, sohbet havasında oluşturulmuş reklamlardan rahatsızlık duymuyor ve 5 dakikalık videoyu sonuna kadar izleyebiliyor. Daha önce hangimiz 5 dakika boyunca bir reklamı “isteyerek izledik?” Hatta bu reklam yönteminin en güzel yanlarından birinin, prodüksiyon ya da konseptle alakalı tüm varyasyonların yayıncı tarafından yapıldığını unutmayın. Yayıncılar, ürünlerinizin gerçekten satılmasını isteyecekler!

5- Viral Reklam

Gelelim Türkiye’nin en meşhur e-ticaret sitesinin nasıl “en büyük” olduğuna. Gittigidiyor.com, tamamen viral reklam politikası ile adından söz ettirdi ve neredeyse tüm internet kullanıcılarına gittigidiyor ismini akıllarına kazıttı; Sevgilisinden ayrılan bir kızın, erkek arkadaşının aldığı hediyeleri ucuza Gittigidiyor’da satıldığını duyan milyonlar siteye akın etti. Halbuki bu ayrılık ve intikam video tamamen gittigidiyor tarafından çekilmişti. Her şey kurguydu, video’nun reklamı bile yapılmadı. Milyonlar, kendi elleri ile videonun trajedisini beğendiler ve arkadaşları ile paylaştılar. İşte dünyanın en hızlı yayılan ancak bir o kadar da “fikir” gerektin reklam çalışması tanımıdır bu; Viral reklam. Ayrıca neredeyse hiç reklam masrafı etmezsiniz. Bu yöntem başarılı olunduğunda sizi bir “dev” haline getirir ancak başarılı olma şansınız ne yazık ki çok düşüktür. Öncelikle çok iyi bir fikre ve insanlar tarafından “viral” olduğu anlaşılmayacak oyunculara ihtiyacınız var. Daha basit viral reklamlar, ekşi sözlük, uludağ sözlük ya da çeşitli forumlarda yapılabilir ancak bu tarz platformlardan dönüş alma ihtimaliniz çok düşüktür. Viral reklamlar için en etkili yöntem, yukarıda da bahsettiğimiz gibi video ya da vine konseptini kullanmaktır.

E-Ticaret sitesi nasıl kurulur isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu liste haricinde, birçok alanda reklam yayınlayabilmeniz ve başarılı olmanız mümkündür. Özellikle “gerçek dünya”da çok daha etkili olabilecek reklam fikirleri mevcuttur ancak biz, konumuz e-ticaret olduğu için, internet dünyası içerisinde nasıl reklam politikaları güdülebilir? bunlardan bahsettik. Unutmamalısınız ki başarılı reklamlar yalnızca bütçe ile olmaz. Bir reklamı başarılı yapan şey, az bütçe ile çok müşteri kitlesi yakalamaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir