Responsive Ad Area
Clickolic » Demirhindi Tesbihi Nedir ? İnan Tesbih Açıkladı

Share This Post

Demirhindi Tesbihi Nedir ? İnan Tesbih Açıkladı

Demirhindi Tesbihi Nedir ?

Demirhindi tesbihinin isminin kökeni Arapçaya dayanmaktadır. Hint hurması olarak geçen tamr-i hindi kelimesinden gelen demirhindi sözcüğü, on ila yirmi beş metre uzunluklara ulaşan, Antik Yunan Medeniyetinin ve Antik Mısır Uygarlığının ilk kez milattan önce dördüncü yüzyılın başlarından itibaren kullanmaya başladıkları bir ağaçtır. Osmanlı devletinde tıp ve saray mutfağında kullanılan bu ağaç, daha çok meyvesinden faydalanılmıştır. Meyvesi genellikle iki, iki buçuk santim genişliğinde keçi boynuzuna benzeyen koyu renkli bir yapıya sahiptir. Ayrıca ciddi anlamda baharat yapımında da kullanılmıştır. Daha sonraları dayanıklı ve sıkı yapısıyla dikkatleri çeken bu ağaç, tesbih ustalarının gözünden de kaçmamıştır. Ortalama yüz ila yüz elli yıl yaşamını sürdürebilen bu ağaç, kendisinden elde edilen ham madde ile, açık sarıdan kemik rengine kadar birçok model tesbihin yapımına kaynak olmuştur. Gövdesinin çok sert olması, tesbihi işlerken büyük bir emek gerektirdiği için bu modeli çok daha değerli kılmaktadır. Ayrıca demirhindi ağacının gövdesinin damarlı ve desenli yapısı bu tesbihe kendisine has bir nitelik kazandırmıştır. Bu kendine has nitelik ise,ilginç tesbih çeşitleri severlerin gözünü kamaştırmaya yeterli olmuştur. Ayrıca (bkz:kuka tesbih)

Demirhindi ağacı genellikle şu bölgelerde görülmektedir: Mısır, Hindistan ve Türkiye’nin güneydoğu Anadolu bölgesinde; Asya Kıtası, Amerika Kıtası ve Afrika Kıtasının belirli kesimlerinde sıklıkla görülmektedir. Birçok farklı coğrafyada yetişmesi, tesbih üretimi için önemli bir unsur olarak görülmüştür.

İncele  Abanoz Tesbih Nedir ? Nasıl Kararır ? İnan Tesbih Açıkladı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>