Responsive Ad Area
Clickolic » Begote Ağacı Tesbih Nedir ? İnan Tesbih Açıkladı

Share This Post

Begote Ağacı Tesbih Nedir ? İnan Tesbih Açıkladı

Bogote Ağacı Tesbih Nedir ?

Yine diğer birçok tesbih modellerinin yapıldığı ağaçlar gibi bocote de tropikal iklimin hakim olduğu bölgelerde yetişen bir ağaçtır. Oldukça düz bir yapıya sahip olan bu ağacın işlenmesi son derece zordur. Bu nedenle bu ağaçtan elde edilen ham maddenin işlenip tesbihe dönüşmesi çok ciddi sabır ve emek ister. Bu sabır ve emeğin karşılığında alacağınız sonuç ise göz kamaştırıcı olaktadır.

Çok sıkı ve sert bir yapıya sahip olan bu ağaç, gerçekten çok dayanıklı ve güçlüdür. Açık altın kahverenginden siyaha doğru çalan renklerden oluşan bu ağaç, kendi türü içerisinde renk farklılıkları göstermektedir. Kabuk bölgesini ağırlıklı olarak gri veya sarı renklerde görmekteyiz. Dört bir tarafından kesildiği zaman ise benekli bir yapıda karşımıza çıkan bu ağaç, tesbih yapımı ve birçok alanda çok değerlidir. Doğal desenleri ve renk çeşitliliği bu ağacı birçok zanaat ve sanat alanında çok değerli kılmaktadır.

Genel olarak Amerika kıtasının çok büyük bir bölümünde bulunan bu ağaç hammaddesi olan begote tesbih ; Kolombiya, Meksika, Guatemala, Honduras, Jamaika, Dominik Cumhuriyeti ve Haiti’de yoğunlu olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun bir seyahat sonucu ülkemize ulaşan bu kıymetli ağacın, kıymetli ustalarımızın ellerinde şekillenerek birer sanat eserine dönüştüğünü görmek bizleri ziyadesiyle mutlu etmektedir. Ancak torna tezgahlarının ve makinelerin yavaş yavaş ustalarımızın yerini alıyor olması bizi üzüyor olsa da yine de bu tesbih değerinden bir şey kaybetmemektedir.

Yazar: Çağrı Güngör

İncele  Trençkot Modası

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir