Responsive Ad Area
Clickolic » Backlink Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli

Share This Post

Backlink Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli

Backlink alırken nelere dikkat etmeliyiz. Bu konu hakkında detaylı olarak birşeyler yazalım. Dedik öncelikle backlink hakkındaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Backlink alınır mı yoksa verilir mi ?

Arama motorların algoritmasını etkileyen backlink kriteri hala önemli kriterler arasında yer almaktadır. Ama yanlış anlaşılan bir durum söz konusu. O da backlink alınmaz verilir. Yani arama motorlarının yapay zekaları bizim tahmin ettiğimizden daha yüksek. Para karşılığında veya sadece manipule etmek amaçlı verilen bağlantılar büyük ölçüde yararlı hiç bir işe yaramamaktadır. Aksine bir çok web sitesine de zarar verdiğini biliyoruz. Bu yüzden insanların (tanımadığımız insanların) bizim web sayfalarımızı paylaşmalarını sağlamamız gerekiyor

O Zaman Backlinklerimizi Nasıl Arttırırız.

Backlinkleri arttırmanın en başarılı yolu popüler olmaktır. Popüler bir web sitesinin sayfaları ve yazıları her zaman paylaşılır. Üstelik siz hiç bir ekstra emek harcamadan düzenli olarak artar. Düzenli olayı da önemli kriterlerden biri. Popülerlik kadar önemli bir unsur da kaliteli içerik yazmak kaliteli içerikler sadece backlink sayısının artması değil Seo‘nun temel kriteri olan kullanıcı deneyiminin de bir numaralı maddesi. Maddeler halinde backlink sayımızı nasıl arttırırız;

  • Kaliteli içerikler yazın gerçekten okuyanı evet bu yazı gerçekten insanlık için yazılmış ve faydalı bir bilgi dedirtin.
  • Kaliteli olduğu adar ilgi çekici de olması gerekiyor. Özellikle sosyal medya ağlarında ilgi çekiciler çok hızlı bir şekilde paylaşılabilir.
  • İçeriklerinizi bir çok ortamda paylaşın bunlar multiblog siteleri olabilir ve en önemlisi ise sosyal medya ağları.
  • Sosyal medya ağları iyi seçilmelidir. Günümüzde sosyal medya ağları konulara göre bölünmeye başladı. Konusuna göre paylaşılan yazılar daha doğru hedef kitleye ulaşacaktır.

Doğal backlink olarak da isimlendirilen bu tür geri bağlantılar sizler için oldukça faydalı olacaktır. Düzenli ve kalıcı yükselmenizi de sağlayacaktır.

Asıl konumuza dönecek olursak, yani ben kendim backlink satın almak istiyorum. Ne yapmalıyım ? ne tarz sitelerden backlink almalıyım dikkat etmem gerek neler vardır

Backlink Alırken Bunlara Dikkat

 

-Backlink’in Karakteri (nofollow , dofollow )
ahrefs-backlink

ahrefs.com üzerinden backlinklerin dağımını analiz eden bir grafik

Backlinklerin karakteri sayfamıza olağan etkisini oldukça etkilemektedir. Temel de 2 tane karakteri vardır. Bunlar nofollow ve dofollow backlinklerdir. Dofollow backlinkler nofollow backlinklere göre daha faydalı türde backlink çeşitleridir. Ancak doğal bir yapı sağlamanız için bu tür backlinklerin orantılı olması önemlidir.

<a href=”cagrigungor.com” rel=”nofollow”>Çağrı Güngör</a>    Nofollow link Yapısı

<a href=”cagrigungor.com” rel=”dofollow”>Çağrı Güngör</a>    Dofollow Link Yapısı

Backlinklerin nofollow mu dofollow mu olduğunu gösteren bir çok araç bulunmaktadır. Ben google chrome eklentisi olan seoquake kullanıyorum. Bu aracın kullanımı oldukça basit. Eklentiyi kurduktan sonra tüm nofollow linkleri üzerinde çizgi ile gösteriyor.

-Backlink’in Konumu

Backlink’in bulunduğu konum siteye sağladığı fayda açısından oldukça önemlidir. Sayfa’nın en altında bulunan ve bütün sayfalarda bulunan “footer” olarak adlandırdığımız linklerin kullanıcı deneyimi açısından hiç bir önemi yoktur kısa vadede fayda sağlasalar bile bu tarz backlinkler tavsiye edilmez.

Bunun yanısıra bağlantıların bulundukları yazı ile de ilişkili olması gerekmektedir. Doğru bir yazıda faydalı bir bağlantı oldukça değerlidir. Site konusu eğer bağlantı verilen sayfaya paralelse bu da başarılı bir backlink özelliği gösterecektir.


-Backlinklerin Tipografisi

Backlinklerin yazı tipi ve azı boyutlarıda doğallığını etkileyen bir başka unsurdur. Sayfa içerisinde görülmeyecek kadar küçük backlinklerin manipule amaçlı olduğu zaman zaman arama motorları tarafından düşünülmektedir.

İncele  Honda Hangi Ülkenin Arabası? Fabrikası Nerede?

-Görsel Backlinkleri Unutmayın

Görsel backlinkler bir resime veya görsele verilen bağlantılardır. Görsele tıklandığında bağlantı verilen web sitesine yönlendirme yapar. Bu tarz backlinklerin yazılı backlinkler kadar faydalı olduğu düşünülmemektedir. Ancak farklı tiplerdeki backlinklerin doğallık açısından önemi büyüktür.


-Backlinklerin Yaşı

Backlinklerin manipule bağlantı olduğunu anlamanın yollarından biri de bir sayfada ne kadar süre kaldığıdır. Yani kısa sürede yok olan linkler faydadan çok zarar sağlayacaklardır. Bu yüzden bu tarz backlinklerden uzak durmak gerekiyor. Bir çok web sitesi ilk yaşını doldurmadan kapanıyor. Yaşı ilerlemiş web sitelerinin ise büyük çoğunluğu yayın hayatına devam ediyor. Bu yüzden yaşlı web sitelerinden backlink almak size fayda sağlayacaktır.

Whois siteleri üzerinden bir web sitesinin yaşını ve diğer temel bilgilerini öğrenebilirsiniz. Ülkemizde en çok kullanılan whois sitelerinden biri whois.com.tr

-Backlink Aksiyonları

Backlink üzerinde veya backlinkin bulunduğu sayfa üzerinde gerçekleştirilen aksiyonlarda bu backlink’in faydası açısından oldukça önemlidir. Özellikle verilen backlink kullanıcılar tarafından tıklanıyorsa bu bir avantaj olarak görülmelidir. Ayrıca backlink verilen sayfanın kaç kişi tarafından paylaşıldığı da önemli bir kriterdir.

Bağlantılarınıza gelen tıklamaları Google hizmeti olan Google Analytics üzerinden ücretsiz bir şekilde takip edebilirsiniz.

-ccTLD Domainlerden Alınan Backlinkler
domain uzantıları

2009 yılının en popüler domain uzantıları (ccTLD)

Bu domainler ülke kodu domainleridir. Bizim ülkemizin ccTLD uzantısı .com.tr . Yani türkçe içerik yayınlayan bir web sitesinin .com.tr uzantılı web sitelerinden aldığı backlinkler .ru .io gibi diğer ülkelerden aldıklarına göre daha anlamlı ve doğaldır. Ayrıca bu alan adları genellikle belge ile alınan alan adları oldukları için manipule etmesi daha zor alan adlarıdır. Bu da bazı arama  motorlarına bu konuda güven vermektedir. Google webmaster tools üzerinden web sitenize verilen geri bağlantıların uzantılarını görebilirsiniz. Bu araç ücretsizdir. Daha detaylı analiz için ise ahrefs aracını kullanabilirsiniz.

 

Konuk Yazarımızın Backlink Hakkındaki Yazısı ise Şu Şekilde;

Seo işlemlerinde önemli bir noktada yer alan backlink; referans olarak da kabul edilmekte ve sitenin daha üst sıralarda görülmesi aşamasında da yeterli sonuçları sağlayacak bir çalışma olarak ön plana çıkmaktadır. Bu tür bir işlemi hayata geçirmek için; web sitelerine sahip olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı unsurlar da yer almaktadır.

İlk olarak kaliteli site araştırması yapılarak; referans durumuna uygunluk taşıyıp taşımadığına dair bir çalışma olarak da kendini göstermesi beklenmektedir. Daha sonraki süreçte özgün, yalın ve doğru bilgilerde yer alan içeriklere sahip olan sitelerin referans olması da yapılan çalışmaların bir aşaması olarak değerlendirilmektedir.

  Backlink uygulamalarında en önemli aşama olarak domain yaşı kendini göstermektedir. Backlink çalışması yapacağınız sitenin internet platformundaki etkin yaşı ne kadar fazla ise; SEO çalışması yapacak olan web sitesi sahipleri için o kadar yararlı bir çalışma olarak sonuçlarını gösterecektir. Backlink işlemlerini gerçekleştirirken; domainin bitiş tarihi de sorgulanmalı; bu konuda ele alınan süre ise 2 yıl olarak belirlenmelidir. Aksi halde backlink alımı yapacağınız site kapanacak ve tüm bu çalışmadan da kısa süreli bir fayda görümüş olacaksınızdır.

Backlink çalışmalarında dikkat edilecek son husus ise söz konusu web sitesinde backlink alan diğer siteler de sorgulanmalı ve bu sitelerin varlığı da sizin SEO çalışmanızda etkili bir kaynak olarak görev üstlendiği de unutulmamalıdır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir