Responsive Ad Area
Clickolic » Azobe Tesbih Nedir ? İnan Tesbih Açıkladı

Share This Post

Azobe Tesbih Nedir ? İnan Tesbih Açıkladı

Azobe Tesbih Nedir ?

Afrika kıtasının bilinen en sert, en dayanıklı ve en çok değerli ağaçlarından bir tanesi olan Azobe, bulunması ve tedarik edilmesi en güç ağaçlardan birisidir. Ülkemizde ise çok ama çok nadir olarak görülebilmektedir. Doğal yetişme ortamı, nemli, tropikal ve subtropikal ormanlardır. Tesbih yapımında bu ağacın gövdesine büyük bir ihtiyaç duyulur. Ancak bu ağaç tesbih yapımın yanı sıra bazı Afrika ülkelerinde, demiryolu yapımında da kullanılmaktadır. Tesbih yapımının dışında da kullanımına ihtiyacın olması, bu az görülen kıymetli ağacın değerine değer katmaktadır.

Azobe ağacı daha çok Gana, Kamerun, Kongo Cumhuriyeti, Sudan, Sierra Leone, Fildişi Sahili, Ekvator Ginesi, Gabon, Liberya, Nijerya, Ekvator Ginesi ve Uganda Cumhuriyeti gibi ülkelerde rastlanmaktadır.

Ünlü tesbih e-ticaret sitesi inan tesbih’de bu nadir bulunan tesbihi satın alabilirsimiz.

Azobe ağacını meşhur ve değerli kılan özelliklerinden bahsedecek olursak, ağacın düz gövdesi göze ilk çarpan niteliği olacaktır. Yaklaşık iki santimetre kalınlığında olan kabuk kısmı kırmızı ve kahverengidir. Ağacın kabuğunun altında yer alan kısmı ise sarı renktedir. Kuka tesbih gibi afrika kökenlidir.

Bazı ustaların Azobeden ürettikleri tesbihler, çizgileri olan ince yapılı , açık renklerde desenlere sahiptir. Ayrıca bu tesbihlerin, ham maddesinin ülkemize geliş süreci ve işlenip piyasaya girmesi çok zahmetli olduğu için çok pahaladır. Alıcıların maddi durumlarını göre hitap ettiği müşteri kitlesi, zengin sınıflardır diyebiliriz. Sade ve şık bir tasarımı olan bu tesbihler, iyi ustaların elinde bir mücevherden farksız hale gelmektedir.

Kaynak: İnan Tesbih

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>