Responsive Ad Area
Clickolic » Ağaç Tesbih Çeşitleri Nelerdir ?

Share This Post

Ağaç Tesbih Çeşitleri Nelerdir ?

Ağaç Tesbihler ve Çeşitleri

Tesbih imalatında en yaygın olarak kullanılan maddelerin başında ağaçlar gelmektedir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde ve iklim tiplerinde yetişen ağaçlar kullanarak, birçok farklı tesbih modeli üretilmektedir. Bazı ağaçların kokusu, bazılarının dokusu, bazılarının ise insan bedeni üzerindeki şifa veren etkileri tesbih yapımındaki etkili faktörlerdendir. Bütün bunların yanı sıra ağaçlardan üretilen tesbihlerin canlı, kurumamış ve yaş olan ağaçların seçilerek kullanılmasından dolayı hem yapılan tesbihin canlı olduğuna hem de insan üzerinde mistik bir hava oluşturduğuna inanılır.

Ağaçlardan üretilen tesbihler, ticaretin ve teknolojinin gelişmediği dönemlerde toplumlara özgü ve izole kalmıştır. Diğer coğrafyaların varlığından haberdar olmayan insanlar kendi bölgelerinde bulunan ağaçlar üzerinde yoğunlaşmak durumunda kalmışlardır. Ancak teknolojik ilerlemeler kültürel etkileşimleri tetiklediği için günümüzde tesbih kültürü farklı bölgelerde yetişen ağaçların tanınmasıyla müthiş bir zenginlik kazanmıştır. Bu farklı ağaç türlerinden yapılan tesbih modellerini sıralayacak olursak: Kuka tesbihi, abanoz tesbihi, ceviz tesbihi, elma ağacı tesbihi, bocote tesbihi, demirhindi tesbihi, azobe tesbihi, gül ağacı tesbihi, kan ağacı tesbihi, kiraz ağacı tesbihi, maun tesbihi, narçıl tesbihi, öd ağacı tesbihi, palmiye tesbihi, zeytin ağacı tesbihi, sandal ağacı tesbihi, yılan ağacı tesbihi olarak sıralayabiliriz. Bu tesbihler gerek kaliteleriyle, gerekse de fiyatlarıyla dudak uçuklatmaktadırlar. Ancak tesbih hayranları için fiyatların pek bir önemi yoktur. Bu sanatın zevkinin tadını alan herkes koleksiyonunda en kaliteli parçaların olmasını ister. Ağaçtan üretilen bu tesbihler de koleksiyoncuların isteklerine cevap vermektedir.

Yazar: Çağrı Güngör

İncele  Tesbih Nedir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>