Responsive Ad Area
Clickolic » Abanoz Tesbih Nedir ? Nasıl Kararır ? İnan Tesbih Açıkladı

Share This Post

Abanoz Tesbih Nedir ? Nasıl Kararır ? İnan Tesbih Açıkladı

Abanoz Tesbih Nedir ? 

Abanoz tesbih, tropikal bölgelerde yetişen ağaçlardan üretilen odunların işlenmesi sonucu elde edilmektedir. Gerçekten sert bir yapıya sahip olan bu odunların işlenmesi sonucu yapılan abanoz tesbihler, çok iyi cila tutmasıyla ünlüdür. Tesbihin abanoz taşının en içindeki bölgesin siyah olmasından dolayı birçok ülkede siyah renk anlamında kullanılmasına neden olmuştur. Kuka Tesbih ile beraber en çok ilgi gören ağaç tesbihlerden biridir.

Abanoz tesbihin özelliklerinden bahsedecek olursak ilk önce, simsiyah ve geniş gövdesiyle meşhur olan Abanoz ağaçlarından elde edilen maddelerin içerisinde siyaha en yakın olanın bu tesbihin yapımında kabul gördüğünden bahsetmemiz gerekmektedir. Ağaçtan elde edilen madde ne kadar siyah olursa o kadar daha kaliteli tesbihler yapılır. Bu madde genel olarak ağaçların otuz ila yüz santimetre içerisine kadar oyularak çıkarılır. Daha sonra ise işlenmek üzere atölyelere götürülür.

Abanoz Tesbih Nasıl Kararır

Abanoz tesbih elde zaman geçirdikçe ve çeşitli kimyasal cilalar ile parlatılabilir.

Saydığımız özellikleri yüzünden diğer odunlara hiçbir şekilde benzememesi abanozu antik çağlardan beri çok değerli kılmıştır. Pek çok kralın asa, heykel ve taçlarının yapımında da kullanılan bu madde tesbih kültürünü de etkilemiştir. Rengi, dayanıklılığı, parlatılabilir olması ve sert bir yapıya sahip olması abanozun, şöhretini yitirmeden günümüze kadar sürdürmesinde etkili olmuştur. Günümüzde abanoz tesbih en çok tercih edilen tesbihler arasındadır.

Abanozun bugün çıkarıldığı ve piyasayı sürüldüğü yerler: Japonya, Malezya, Amerika, Hindistan, Sri Lanka; Asya ve Afrika’da yoğun olarak çıkarılmaktadır. Bunun yanında da pek çok farklı çeşidi mecuttur.

Kaynak: İnan Tesbih

İncele  Ağaç Tesbih Çeşitleri Nelerdir ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>